Mesiac zberu

Eukalyptus guľatoplodý Eucalyptus globulus
Blahovičník kulatoplodý (čes.)

Táto rastlina vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Október - November.   Zber: Január - December.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Patrí do čeľade myrtovité. Eukalyptus je vždyzelený mohutný rýchlorastúci strom . Vyznačuje sa dvoma typmi listov. Prvý typ majú mladé rastlinky, ide o oválne a strieborné listy. Druhý typ sú dlhé zelené listy. Niektoré druhy svoje listy zhadzujú v období sucha. Kvety sú rôzneho druhu, skladajú sa z veľkého počtu tyčiniek, môžu byť biele, žlté, ružové alebo červené. Existuje viac ako 700 druhov eukalyptov.

Výskyt

Pochádzajú z Austrálie a Malajzie. Rastú v rôznom prostredí, od púští až po dažďové lesy v trópoch. V Austrálii tvorí až 95% lesov. Môžeme ich nájsť aj na brehoch Stredozemného mora. V Portugalsku boli vysadené veľké lesy na výrobu papiera. Vyhovuje mu vlhká a mierne kyslá pôda na slnečnom mieste.

Zber a úprava

Pestuje sa najmä pre listy obsahujúce eukalyptový olej. Listy obsahujú aromatické látky a drevo je veľmi nekvalitné. Listy sa zbierajú po celý rok.

Liečivé vlastnosti

Priaznivo pôsobí na dýchanie, najmä kvôli silicám, ktoré eukalyptus obsahuje v listoch. Bylinný prípravok sa využíva na liečbu zápalu priedušiek, kašľa, nachladnutiu a zápalu vedľajších nosových dutín. Napomáha aj hojeniu rán, podporuje koncentráciu, proti migréne, nespavosti, čistí vzduch a patrí k základným esenciám v aromaterapii a pri masážach. Silicou sa liečia aj lámavé a veľmi jemné vlasy, ktoré spevnia a zväčšia ich objem.

Príprava

Vnútorné použitie silice: 1 kvapka silice s medom proti prechladnutiu a nádche. Inhalácia silice: 7 kvapiek sa pridá do 1 litra vriacej vody. Inhaluje sa pri zápale nosových dutín a astme. Voňavý kúpeľ: 3 kvapky silice sa pridajú do vane s teplotou vody cca 35 °C. Kúpeľ povzbudzuje nervový systém. Obklad: Vatu alebo vreckovku namočíme v zmesi z 10 kvapiek a 60 ml vody a nanášame na zápaly, popáleniny a boľavé kĺby.

Zaujímavosť

Upozornenie: eukalyptová silica sa nesmie užívať vnútorne, pretože spôsobuje otravu. Prejavy otravy sú závraty, zvracanie, bolesť svalov a žalúdka. Silica sa nemá priamo aplikovať na oči a nos. Drevo sa používa v priemysle. Listy slúžia ako krmivo pre koaly a iné vačkovce.