Mesiac zberu

Fenikel obyčajný Foeniculum vulgare Mill.
Fenykl obecný (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Júl - September.   Zber: August - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Fenikel je dvojročná až trváca bylina dorastajúca do výšky až 2 m. Má mohutnú riedko rozkonárenú lysú stonku s listami mnohonásobne perovito delenými až na nitkovité segmenty. Drobné sýtožlté kvety sú päťpočetné, obojpohlavné a usporiadané do zložených okolíkov. Plod je podlhovastá dvojnažka s piatimi rebrami, spočiatku sivastá, neskôr sivohnedá. Rastlina má typickú arómu.

Výskyt

Fenikel pochádza zo Stredozemia. U nás sa pestuje zväčša v záhradách, ale aj na poliach ako korenina a liečivá rastlina. Rozmnožuje sa vysievaním semien. Výhodné je predpestovať sadenice v parenisku a potom ich vysadiť v spone 70 x 80 cm. Vyžaduje hlbokú, na živiny bohatú pôdu a slnečnú polohu. V zime niekedy vymŕza, preto sa musí prihrnúť.

Zber a úprava

Zberajú sa plody. Na liečebné účely sa postupne odstrihujú zrelé okolíky. Ak sa fenikel použije ako korenina, zberajú sa všetky okolíky v čase, keď už väčšina z nich dozrela, usušia sa a vymlátia. Sušenie prebieha pri teplote do 35 °C.

Liečivé vlastnosti

Fenikel sa využíva vo farmaceutickom priemysle aj v ľudovom liečiteľstve ako prostriedok proti nadúvaniu a na povzbudenie črevnej činnosti, na uvoľňovanie hlienov, zvýšenie tvorby materského mlieka, pričom má blahodarný vplyv aj na trávenie dojčiat, umývanie zapálených očí a kozmetické obklady na tvár.

Príprava

Dve lyžičky rozdrveného plodu fenikla sa krátko povaria v štvrť litri vody a nechajú sa lúhovať asi 15 minút. Pijú sa 2 šálky denne. Pri nadúvaní sa malým deťom odvar riedi na polovicu vodou alebo mliekom a pri kašli sa osladí medom. Silný odvar sa používa na umývanie očí a obklady.

Zaujímavosť

Vo farmácii sa fenikel používa najmä ako zložka mnohých čajov a špeciálnych liečivých prípravkov zmierňujúcich kašeľ a nadúvanie.