Mesiac zberu

Fialka roľná / Fialka trojfarebná Viola arvensis / Viola tricolor
Violka (Fialka) rolní / Violka (Fialka) trojbarevná (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Apríl - Október.   Zber: Máj - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Jednoročné, prípadne dvojročné, niekedy aj trváce byliny z čeľade fialkovitých s jednoduchým koreňom, vajcovitými stopkatými listami, perovitodielnymi prílistkami a dlhostopkatými viacfarebnými, najmä žltkastými, fialovými alebo len bledožltými kvetmi. Plody sú tobolky. U nás rastie vo viacerých plemenách.

Výskyt

Rastie na lúkach i na rumoviskách ako poľná burina.

Zber a úprava

Zbierame kvitnúcu vňať alebo kvet. Sušíme rýchlo pri teplote 50°C bez obracania, aby si zachovala pôvodnú farbu a sa neznehodnotila.

Liečivé vlastnosti

Osvedčuje sa pri chorobách dýchacích ciest, lebo rozpúšťa hlien a umožňuje jeho vykašlávanie. Osoží pri detských ekzémoch (vnútorne : čaj napomáha látkovú premenu, najmä zvýšením činnosti močových ústrojov a potných žliaz).

Príprava

Čaj pripravíme pomocou zmesi, ktorá tvorí vňať myšochvosta, maliny, prasličky, púpavy a pod. 2 lyžičky zmesi zalejeme vriacou vodou. Po 10 minútach scedíme a pijeme dvakrát denne, slúži ako univerzálny (všestranne pôsobiaci) detský čaj.

Zaujímavosť

Z príbuzných druhov môžeme zbierať i vňať alebo kvet fialky žltej, vyskytujúcej sa roztrúsene v horských oblastiach (na Slovensku a v Čechách je však úplne chránená). Záhradné veľkokveté odrody nezbierame.