Mesiac zberu

Fialka voňavá Viola odorata L.
Violka vonná (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Marec - Apríl.   Zber: Marec - Apríl.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Fialka voňavá je trváca, 10 - 15cm vysoká bylina s krátkym podzemkom, z ktorého vyrastajú 1 - 2 zakoreňujúce výhonky, listy a kvety. Dlhostopkaté listy s tmavozelenou srdcovitou a vrúbkovanou čepeľou vyrastajú z pazúch kopijovitých prílistkov na skrátenej stonke na vrchole podzemku. Odtiaľ vyrastajú aj hranaté stopky kvetov, ktoré majú v strede dva malé protistojné listence. Ovisnuté fialové kvety sú obojpohlavné, päťpočetné, súmerné. Dolný korunný lupienok vybieha do malej dutej ostrohy. Kvety rozkvitajú v marci a v apríli, sú voňavé, ale spravidla neplodné. V júni až v auguste sa zvyčajne vyvíjajú menšie, takmer bezfarebné kvety, ktoré sa vôbec neotvárajú, oplodňujú sa vlastným peľom a vznikajú z nich plody - chlpaté tobolky so semenami.

Výskyt

U nás sa vyskytuje najmä v nižších polohách na tienistých miestach v humusových lesoch a hájoch, pri plotoch a múroch. Pestuje sa aj v záhradkách. Najlepšie sa rozmnožuje rozsádzaním zakoreňujúcich sa výhonkov.

Zber a úprava

Zberá sa vňať, koreň a kvety. Podzemok s korienkami sa zberá v septembri a októbri. Po vytrhnutí celej rastliny sa zakoreňujúce výhonky zasadia späť do pôdy, aby sa na stanovišti udržal dostatočný počet rastlín. Podzemky sa sušia v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Vňať sa suší v rovnakých podmienkach ako podzemok. Zberá sa v čase kvitnutia.

Liečivé vlastnosti

Saponíny uľahčujú vylučovanie hlienu. Fialka sa využíva pri chorobách dýchacích ciest, spojených najmä s kašľom, ako močopudný prostriedok, pri kĺbovom reumatizme a migréne, zvonka na hnisavé rany, vyrážky a pod.

Príprava

Zápar sa pripraví z 2 lyžičiek posekanej drogy a 2 pohárov vody a užíva sa denne pri kašli a chorobách dýchacích ciest, ako močopudný prostriedok a pod. Macerát na vnútorné použitie sa pripraví z 2 lyžičiek posekanej usušenej vňate a 2 pohárov studenej vody. Nechá sa macerovať 6 hodín. Zvonka sa môže použiť na vyrážky a ekzémy. Podobne možno použiť aj obklady z čerstvých pomliaždených rastlín.

Zaujímavosť

Podobný liečivý účinok ako fialka voňavá majú aj fialka trojfarebná (Viola tricolor) a fialka roľná (Viola arvensis). Pri obidvoch sa zberajú vňať a kvety.