Mesiac zberu

Figovník obyčajný Ficus caria
Fíkovník smokvoň (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - September.   Zber: August - Október.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Patrí do čeľade morušovité. Patrí sem viac ako 800 druhov tropických a subtropických drevín. Figovníky sú opadavé alebo vždyzelené stromy. Listy sú jednoduché a striedavé, čepeľ je celistvá alebo laločnatá. Kvety sú drobné, bezkorunné a sú umiestnené na vnútornej strane šešule. Figovník je rozložený ker, ktorý dorastá do výšky 2 až 3 m. Listy sú tmavozelené a majú dekoratívnu funkciu. V ich pazuchách sa na jar tvoria hruškovité zelené plody, ktoré neskôr zožltnú alebo sa sfarbia do fialovočervena. Plody sa tvoria bez kvitnutia.

Výskyt

Figovník je subtropický druh z okolia Stredozemného mora, ktorého plody sa k nám dovážajú. Najväčšie druhové zostúpenie je v juhovýchodnej Ázii. Figovník znesie aj teplotu do –15 °C. Môžeme ho pestovať vonku v záhrade. Počas zimy ho prenesieme na tmavšie, chladné miesto - napríklad do komory, na chodbu alebo do pivnice. V júni figovník môžeme znova vyniesť von.

Zber a úprava

Figy sa zbierajú ešte pred úplným dozretím, trhači používajú pri zbere rukavice, pretože nedozreté plody obsahujú latexové mlieko, ktoré dokáže poškodiť pokožku. Figy sa najčastejšie sušia a dokážu dlho vydržať aj bez chemického ošetrenia, pretože obsahujú veľa cukru. U nás figy rodia iba raz do roka, ale v krajinách pôvodu sa zber robí aj trikrát do roka.

Liečivé vlastnosti

Obsahujú vitamín A, B, C, vlákninu, vodu, glukózu a fruktózu, betakarotén, minerálne látky vápnik, draslík, horčík, fosfor, železo a zinok. Listy a kôra figovníka má liečivé vlastnosti, vyrábajú sa z nich rôzne masti, obklady na bolesti. Pomáhajú liečiť vredové ochorenia a opuchliny. Liečia srdcovo-cievne ochorenia, zápchu, málokrvnosť, výborne sú proti únave. Figy majú močopudný účinok, a ich odvar sa používa na liečbu kašľa, škrabanie v hrdle, pri angíne a bolestivých hlasivkách. Pomáhajú urýchliť trávenie a vylučovanie. Znižujú hladinu cholesterolu, čistia obličky a močové cesty, dokážu rozpustiť škodlivé látky, obličkové kamene a piesok. Odvar pomáha proti hlístom.

Príprava

Figy by sa mali čo najskôr spracovať alebo zjesť, pretože v chladničke vydržia iba 2 až 3 dni. Figy sa jedia surové alebo sa môžu vysušiť, či spracovať na kompót, marmeládu, víno, omáčky a cukrovinky. Používajú sa do šalátov, kde najlepšie chutia v kombinácii s orechmi alebo mandľami. Rimania, Gréci a Egypťania z nich kedysi vyrábali aj figové víno. Po upražení sa z nich pripravuje originálna káva a v Indii sa mladé listy jedia ako zelenina. V Arménsku sa maceráty listov vo vodke používajú na liečbu malárie.

Zaujímavosť

Pozor by sme si mali dať na laxatívny účinok fíg, pretože podobne ako u čerešní, ak zapijeme figy vodou môžeme si navodiť hnačky a zažívacie problémy.