Mesiac zberu

Ginkgo dvojlaločné Ginkgo biloba L.
Jinan dvoulaločný (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Marec - Apríl.   Zber: Máj - Jún.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Dvojdomý nahosemenný až 30m vysoký strom z čeľade gingkovitýcch (Ginkgoaceae). Predkovia rástli v pradávnych časoch, keď na Zemi žili obrovské bylinožravé jaštery. Koruna je kužeľovitá alebo rozložitá. Konáre a konáriky navzájom zvierajú ostrý uhol. Kôra je hnedosivá až tmavohnedá. Listy vejárovitého tvaru v skupinách na brachyblastoch. Sú zjari svetlozelené, v lete stmavnú a na jeseň sú žltej farby. Listy sú dvojlaločné, mäkké a dlhostopkaté. Plod je sivozelená alebo žltkastá semenná kôstkovica.

Výskyt

Pôvodom z Číny a Japonska, kde je posvätný, pestuje sa u nás v botanických záhradách a parkoch.

Zber a úprava

Zbiera sa list ginkga dvojlaločného. Pomer zosušenia je 4:1. Predmetom zberu v ľudovom liečiteľstve býva aj plod.

Liečivé vlastnosti

Ginkgo sa používa v tradičnej medicíne na rozširovanie ciev, zlepšenie cirkulácie krvi a jej okysličovanie. Využívajú sa aj pri astme, alergií, nedostatočnom mozgovom prekrvení, gangrénach, pomáha odstraňovať následky po infarkte, pri náhlej hluchote a šumení v ušiach, Parkinsonovej chorobe, spomaľuje procesy starnutia. Ďalej pomáha aj pri liečbe Alzheimerovej choroby, inaktivácia toxických kyslíkových radikálov (flavonoidy), na zlepšenie pamäti, vitality a schopnosti učiť sa.

Príprava

Zápar: 2 g drogy sa prelejú 1,5 dcl vody prejdenej varom (nie vriacej) a nechajú lúhovať 5 minút.

Extrakt z ginkga (tinktúra): Potrebujeme 1 liter 60-70% liehu alebo domácej pálenky, 50g listov ginkga a 30g šalvie lekárskej. Všetko dáme dokopy a necháme 7 dní vyluhovať, potom precedíme. Na začiatku užívame od 3 do 10 kvapiek ráno a večer, potom od 10 do 3 kvapeik. Kúra trvá 15 dní, ptom naleduje 1 týždeň pauza a môžeme kúru opakovať.

Zaujímavosť

Ginkgo obsahuje asi 60 účinných látok z ktorých najdôležitejšie sú: bilobalid, ginkgolid, amentoflavon, bilobetin, sekvoiaflavon, kvercetin, kamferol, ginkgetin, kyselina 6-hydroxykynurenová a vitamín C.