Mesiac zberu

Hadovník väčší Bistorta major S.
Hadí kořen větší (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Júl - September.   Zber: September - November.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Inými názvami aj hadí koreň, hadové korenie, hadovec, užovník. Trváca bylina z čeľade stavikrvitých so stonkou vysokou až 1m, ukončenou klastnatým strapcom bledoružových kvetov. Má hrubý, dužinatý, do S zakrivený červenohnedý podzemok so silne zvieravými účinkami. Plodom je nažka.

Výskyt

Rastie na vlhkých lúkach v hornatých krajoch, slatinách, v lužných lesoch a na vlhkých stanovištiach v listnatých a zmiešaných lesoch, obľubuje na živiny bohaté pôdy.

Zber a úprava

Zbiera sa podzemok. Zbierajú sa zo starších rastlín, podzemky sa musia dobre umyť, zbavia sa zbytkov nadzemných častí a korienkov. Hrubšie sa pozdĺžne rozrežú a sušia sa na slnku alebo v sušiarňach, teplota nesmie byť vyššia ako 60°C. Usušená droga má silne zvieravú a trpkú chuť.

Liečivé vlastnosti

Osoží pri hnačke, črevných kataroch a rôznych druhoch krvácania (za pohár odvaru vypiť viac ráz cez deň), zvonka do kloktadla pri zápaloch ústnej dutiny, ako aj na obklady alebo na omývanie pri kožných chorobách. Tvorí súčasť viacerých priemyselne vyrábaných liečivých prípravkov. Podľa starých herbárov slúžil aj proti moru a uštipnutiu hadom. V novšej literatúre sa uvádza ako jeden z najúčinnejších prostriedkov trieslovinovej terapie, pri ktorej sa využíva aj škrob nachádzajúci sa v droge. Používa sa proti hemoroidom alebo silnej menštruácii.

Príprava

Šálka záparu sa pripravuje z jednej kávovej lyžičky drogy. Pije sa 2 až 3 krát denne. Zvonka na obklady, kloktanie a výplachy sa použije odvar z 1 lyžice práškovej drogy na pohár vody.

Zaujímavosť

Obsahuje značné množstvo trieslovín, bistortovu červeň, škrob, bielkoviny a iné látky.