Mesiac zberu

Hlaváčik jarný Adonis vernalis
Hlaváček jarní (čes.)

Táto rastlina je jedovatá.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Marec - Máj.   Zber: Apríl - Máj.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Patrí do čeľade iskerníkovité. Hlaváčik je vytrvalá rastlina, pestovaná záhradkármi a zberateľmi pre svoj nápadný vzhľad. Rastlina je vysoká do 20 cm, kvety sú žltej farby s 20 okvetnými a 5 kališnými lístkami. Listy sú nepárno perovito roztrúsené a kvety sú žlté, ohojpohlavné a vrcholové. Plody sú jednosemenné, chlpaté nažky.

Výskyt

Rastie v teplých nížinách a pahorkatinách, v kroviskách, v svetlých dubových a borovicových lesoch, na vápencovom a andezitovom podklade. Vo svete môžeme hlaváček jarný nájsť na suchých teplých lúkach a stepiach v Eurázii. Na Slovensku sa vyskytuje roztrúsene v Záhorskej nížine, Tríbeči, Devínskej kobyle až po Východoslovenskú nížinu.

Zber a úprava

Zbiera sa kvet a vňať. Vňať sa zbiera po odkvitnutí a hneď sa musí vysušiť. Suší sa oddelene pretože je jedovatá. Najprv asi pol hodinu pri teplote okolo 60°C, aby sa zamedzilo rozkladu kardioglykozidov a potom sa pri opatrnom obracaní dosuší v tieni. Vňať je účinná jeden až dva roky, podľa skladovania sa jej účinnosť líši. Skladuje sa v tmavých dobre uzavretých nádobách v tme. Hlaváčik patrí medzi chránené rastliny na Slovensku a v Čechách.

Liečivé vlastnosti

Pomáha pri liečbe srdcovej činnosti a srdečnej nedostatočnosti. Obsahuje toxické látky glykosidy, preto ho môže predpísať iba lekár. Nesprávne použitie môže trvale poškodiť zdravie ale aj zapríčiniť smrť. Kedysi ho ľudoví liečitelia používali namiesto španielských mušiek a koreň ako preháňadlo.

Zaujímavosť

Názov Adonis pochádza z gréckej mytológie. Adonis bol syn kráľa Kinyra a jeho dcéry Myrrhy. Podľa mýtu červený kvitnúci hlaváček vyrástol z krvi krásneho Adonisa