Mesiac zberu

Hloh jednosemenný Crataegus monogyna Jacq.
hloh jednosemenný (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Nekvitne. Zber: Máj - Jún.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Rastie ako ker alebo menší strom s tŕnitými konármi. Striedavé stopkaté lesklé listy má 5- až 7-laločné. Listy hlohu jednosemenného majú v pazuchách žilnatiny zväzočky. Malvice hlohu jednosemenného majú iba jednu kôstku. Dozrievajú v septembri alebo októbri. Výskyt: Rozšírený je v celej Európe. Rastie najmä v nižších polohách, v suchých listnatých alebo zmiešaných lesoch, často na okrajoch lesov, v krovinách a pri cestách. Dobre znáša kamenistú pôdu. Pestuje sa aj v záhradách a sadoch.

Zber a úprava

Zberajú sa mladé nezdrevnatené konáriky spolu s listami a kvetmi na začiatku kvitnutia, alebo iba kvety, ktoré sú z liečebného hľadiska najcennejšie. Kvety aj plody sa rýchlo sušia v tieni.

Liečivé vlastnosti

Triterpénové kyseliny rozširujú srdcové tepny a posilňujú srdcový sval. Puríny regulujú krvný obeh. Hloh vo forme nálevu alebo tinktúry pri dlhodobejšom užívaní upravuje poruchy srdcového rytmu a znižuje rozsah ischemických porúch srdcového svalu, znižuje krvný tlak, pôsobí proti nervozite a poruchám spánku, v starobe má tonizujúci účinok na srdce.

Príprava

Zápar sa pripraví z dvoch lyžičiek drogy a pohára vriacej vody asi 15-minútovým lúhovaním. Pije sa po dúškoch 2- až 3-krát denne. Tinktúra sa pripraví preliatím rozdrobenej drogy, ktorá vypĺňa asi tretinu fľaše, liehom, slivovicou alebo inou pálenkou. V uzatvorenej fľaši sa nechá lúhovať 1 - 3 týždne na tmavom mieste pri izbovej teplote. Môže, ale nemusí sa scediť, a uchováva sa v dobre zazátkovanej nádobe. Odporúča sa piť s vodou 20 - 25 kvapiek trikrát denne.

Zaujímavosť

So zreteľom na vzácne liečivé látky, obsiahnuté najmä v kvetoch voľne rastúcich druhov hlohu, treba ich zber všestranne podporovať.