Mesiac zberu

Hluchavka biela Lamium album L.
Hluchavka bílá (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - September.   Zber: Máj - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Trváca bylina, ktorá dorastá do výšky až 50 - 60cm. Tvarom aj usporiadaním listov sa podobá na pŕhľavu. Má dutú štvorhrannú stonku s krížmo protistojnými, stopkatými, pílkovito vrúbkovanými listami. V pazuchách listov sedí 5-8 bielych až žltkastých obojpohlavných pyskovitých kvetov, zoskupených do papraslenov. Sú bohaté na nektár. Z kvetu vzniká po oplodnení rozpadavý plod, zložený zo štyroch tvrdiek, ktoré ležia v kalichu.

Výskyt

Vyskytuje sa v celej Európe. Rastie v burinových porastoch pri cestách, na rumoviskách, v húštinách a krovinách, najmä na vlhkých tienistých miestach. Uprednostňuje pôdy bohaté na dusík.

Zber a úprava

Zberajú sa kvety alebo celé kvitnúce vrcholčeky vňate na začiatku kvitnutia. Najcennejšie sú korunné lupienky, ktoré sa sušia čo najrýchlejšie v tieni. V umelých podmienkach teplota nemá prekročiť 40 °C. Kvety treba chrániť pred vlhkom, ktoré znehodnocuje účinné látky.

Liečivé vlastnosti

Saponínom sa pripisujú účinky pri uvoľňovaní hlienov. Majú aj protizápalové a močopudné účinky a v dôsledku toho znižujú aj krvný tlak. Triesloviny majú posilňujúce a sťahujúce účinky, flavonoidy pôsobia ako antioxidanty. Účinky hluchavky sa využívajú najmä pri problémoch s močením súvisiacich s chorobami močových ciest a prostaty u mužov, liečbe menštruačných ťažkostí, zápaloch vaječníkov a výtoku mladých žien, na vykašliavanie pri chorobách dýchacích ciest.

Príprava

Zápar sa pripraví zaliatím 2-3 kávových lyžičiek drogy pohárom vriacej vody. Zápar sa pije dvakrát denne. Zvonka ho možno použiť aj na obklady pri hemoroidoch a kožných ochoreniach, ako aj na výplachy pošvy pri výtoku.

Zaujímavosť

Príbuzné druhy hluchavky bielej s ružovými, fialovými alebo žltými kvetmi pokladajú niektorí liečitelia za liečebne bezcenné, iní za takmer rovnocenné s hluchavkou bielou.