Mesiac zberu

Horec žltý Gentiana lutea
Hořec žlutý (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - August.   Zber: Október - November.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Trváca bylina z čeľade horcovitých s mnohohlavým hrubým, dlhým, zvonku žltohnedým, vo vnútri žltobielym koreňom horkej chuti. Má viac ako 1 m vysokú priamu jednoduchú stonku, protistojné elipsovité listy s oblúkovitou žilnatinou a zlatožlté kvety. Plody sú mnohosemenné tobolky. Dosahuje vek až 60 rokov. Má charakteristickú vôňu a veľmi horkú chuť.

Výskyt

Rastie vo vysokohorskom pásme Karpát.

Zber a úprava

Zbierame len staršie korene s podzemkom, teda z rastlín, ktoré už kvitli. Sušíme hneď (pri teplote 45-60 °C), alebo neskôr (na voľnom vzduchu) podľa toho, či zber slúži na liečivé alebo potravinárske ciele (fermentáciou získava na vôni, ale stráca na horkosti).

Liečivé vlastnosti

Upotrebuje sa v lekárnictve a v likérnictve. Podporuje trávenie. Osoží aj pri nepravidelne menštruácii a na celkové posilnenie organizmu.

Príprava

Anglický horký likér vyrobíme: zmes zloženú z 10 g muškátového orecha, 10 g klinčekov, 10 g kvasinkových stružlín, 40 g koreňa horca žltého, 40 g puškvorca podzemku, 40 g galangového podzemku, 40 g archangelikového koreňa, 200 g citrónovej šťavy, 100 g pomarančovej šťavy, 1,5 l 70% alkoholu a 1 l vody necháme stáť 48 hodín. Potom uvaríme sirup z 1 kg cukru a litra vody a prilejeme ho k šťave odfiltrovanej z rastlín. Za 1-2 dni dozrie a môže sa konzumovať.

Zaujímavosť

Všetky druhy horca, teda aj s modrými alebo fialovými kvetmi, sú na Slovensku a v Čechách úplne chránené, preto sa pokrýva umelým pestovaním.