Mesiac zberu

Hrach siaty Pisum sativum
Hrách setý (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - Október.   Zber: Jún - Október.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Strukovina z čeľade bôbovité. Pokladá sa za zeleninu, ale botanicky patrí medzi ovocie. Rastie v mnohých krajinách zeme od jari do začiatku leta. Patrí medzi jednoročné rastliny, ktoré majú kvety v tvare motýľa. Hrach je šplhavá rastlina s úponkami. Kvety majú rôzne farby bielej, ružovej až fialovej. Plody sú struky, ktoré obsahujú vo vnútri semená menom hrášok.

Výskyt

Hrach je rozšírený v Stredomorí, v severnej Afrike a juhozápadnej Ázii. Hrach nemá rád horúce podnebie, preto sa vysádza skoro na jar alebo na jeseň. Nemá rád pôdy bohaté na dusík, zalievanie má byť primerané, pretože hrach dokáže byť náchylný na hnilobu.

Zber a úprava

Hrach zbierame keď sú plné struky, odtrhnutím a ochutnaním zistíme, či sú plody sladké. Ak áno, hrach je pripravený na zber. Ak sa rozhodneme, že semená budú na sušenie, treba ich nechať čo najdlhšie na rastline, kde preschnú. Skladujeme ich na chladnom mieste, najlepšie v chladničke alebo ich dáme zamraziť.

Liečivé vlastnosti

Hrách obsahuje veľké množstvo vitamínu C, B1(thiamin), B2(riboflavín), B3(niacin), karotén a antioxidanty. Pomáha zlepšiť kvalitu vlasov a pleti. Zlepšuje krvný obeh, imunitný systém a zásobovanie buniek živinami. Omladzuje celé telo, pomáha pri trávení a dodáva človeku veľa energie.

Príprava

Hrach by sa nemal upravovať tepelne, pretože stráca veľké množstvo vitamínov. Po otrhaní a olúpaní by sa mal skladovať v chlade, najlepšie v chladničke alebo mrazničke. Pri izbovej teplote začína schnúť. Z hrachu sa dá uvariť plno rôznych pochúťok, ako napr. polievky, kaše, pyré, rôzne prílohy, šaláty, rizoto atď.

Zaujímavosť

Najväčším producentom a exportérom hrachu je Kanada.