Mesiac zberu

Hrdobarka obyčajná Teucrium chamaedrys L.
Ožanka kalamandra (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Júl - August.   Zber: Júl - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Inak aj ožanka kalamandra, ľudovo hrdobarka. Trváca bylina alebo drobný ker z čeľade hluchávkovitých. Má 10-20 cm vysokú mäkko chlpatú husto olistenú stonku, vajcovitého, pílkovitého, k stopke sa zužujúce listy a červenofialové, niekedy aj biele kvety.

Výskyt

Rastie na suchých lúkach, slnečných stráňach, skalnatých miestach. U nás sa nachádza na bázických horninách, vápenatých sprašiach, vápenato štrkovitých naplaveninách.

Zber a úprava

Zbierame kvitnúcu vňať, odrezávame ju nad zemou a sušíme riedko rozloženú oddelene, lebo je veľmi horká. Materiál sa suší v tieni na dobre vetranom mieste alebo v sušiarni pri teplotách do 40°C.

Liečivé vlastnosti

Podporuje trávenie, napomáha látkovú premenu. Uplatňuje sa hlavne ako prostriedok zvyšujúci kyslosť žalúdočnej šťavy čiže tvorbu kyseliny (v prášku na hrot noža 3 razy denne v prvej lyžici jedla, na začiatku jedenia). Osoží aj pri cukrovke, dne (pakostnici), vodnatieľke, tuberkulóze, škrofulóze (tuberkulóznom zápale uzlín na krku), pri chorobne zvýšenej telesnej teplote (horúčke), vnútornom krvácaní, nepravidelnej menštruácii, ako aj proti črevným parazitom.

Príprava

Užíva sa vo forme odvaru, medicinálneho vína, prášku (s tekutinou aby sa nedostal do dýchacích ciest), aj čerstvá šťava, jednorázovo alebo viac krát denne podľa potreby. Odvar zvonka slúži na omývanie hnisavých rán a na výplachy očí pri zápaloch. Vňať hrdobarky spolu s vňaťou paliny pravej a s koreňom alebo vňaťou čakanky a púpavy prospieva pri žltačke a p nej, aby sa podporila regenerácia pečene (3 až 5 dl nesladeného odvaru piť cez deň nalačno a jesť hodne tvarohu).

Zaujímavosť

Droga je vhodná na samostatné použitie, ale je tiež vhodná do čajových zmesí.