Mesiac zberu

Hruškovec americký (Avokádo) Persea americana
Hruškovec přelahodný (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Nekvitne. Zber: Neuvedený. Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika:

Hruškovec je vždyzelený strom, ktorý dorastá do 20 m , listy sú 12 až 25 cm dlhé. Kvety sú nevýrazné, zelenožlté. Avokádo je tropické ovocie, plod hruškovca amerického. Po dozretí má tmavozelenú až čiernu farbu, vo vnútri je mäkký a svetložltý. Dužina sa dobre rozotiera. V strede sa nachádza veľká nejedlá kôstka, ktorá v kvetináči ľahko naklíči. Avokádo má oválny až guľovitý tvar. Má silnú hladkú šupku s lesklou zelenou farbou. Farba dužiny je krémová a pohybuje sa od svetlozelenej po žltkastú, podobnú maslu. Vnútri nájdeme jediné veľké jadro žltej farby, pokryté hnedou drevenou vrstvou.

Výskyt:

Pochádza zo Strednej Ameriky, pravdepodobne z Mexika, kde sa našli nálezy z obdobia 10 tisíc pred n.l. Tropický strom, ktorý rastie v tropických a subtropických oblastiach, je náchylný na mráz. Ľahko sa pestuje - stačí vybrať semeno z avokáda, umyť ho pod vodou a rovno zasadiť do substrátu. Po cca 1 mesiaci rastlina začne klíčať.

Zber a úprava:

Bežne sa za rok z jedného stromu zozbiera okolo 120 avokád. Treba ho uskladniť pri teplote nad 10 °C. Avokádo slúži k rýchlej konzumácii, pripravené pokrmy skladujeme v spodnej časti chladničky maximálne 4 dni.

Liečivé vlastnosti:

Obsahuje vitamíny A, B, C a E a mnoho minerálnych látok horčík, draslík, fosfor a meď, betakarotén, flavonoidy a fytosteroly. Avokádo znižuje množstvo cholesterolu v krvi a výskyt srdcovo - cievnych ochorení. Obsahuje veľké množstvo antioxidantov a má protizápalové účinky. Priaznivo pôsobí na zrak, slúži ako prevencia proti rakovine.

Príprava:

Avokádo najlepšie chutí v surovom stave a neodporúča sa tepelne upravovať. Pripravujú sa z neho rôzne nátierky, najznámejšia je mexická nátierka guacamole, je vhodný do šalátov, spolu s cestovinami atď. Brazílčania napríklad pridávajú avokádo do zmrzliny a Filipínčania ho podávajú s cukrom a mliekom ako dezert.

Zaujímavosť:

Avokádo je ovocie a nie zelenina, je bez cholesterolu a má iba 5 gramov tuku na porciu. Nazýva sa aj Aligátor hruška, kvôli zelenej farbe a drsnej šupke.