Mesiac zberu

Ibiš ružový Althaea rosea L. Cav.
Topolovka růžová (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - September.   Zber: Jún - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika: Ibiš je dvojročná, niekedy aj viacročná rastlina s rozkonáreným podzemkom. V prvom roku života sa vytvorí prízemná ružica listov, v druhom a ďaľších rokoch aj dvojmetrová, riedko ochlpená stonka s listami a kvetmi. Listy sú okrúhle, dlaňovito 5- až 7-laločné. Veľké kvety sú ružové až čiernofialové. Majú päťcípy kalich, 5 korunných lupienkov a veľa zrastených tyčiniek. Výskyt: U nás sa pestuje v záhradách ako okrasná rastlina a iba zriedka splaňuje. Na farmaceutické a liečebné účely sa vyberajú iba odrody s čiernofialovými kvetmi (var. nigra). Pestujú sa v poľných podmienkach zo semien.

Zber a úprava

Na začiatku kvitnutia sa zberajú celé kvety aj s kalichom, v čase odkvitania iba korunné lupienky bez kalicha. Sušia sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40°C.

Liečivé vlastnosti

Používa sa na odhlieňovanie, na uľahčenie vykašliavania pri ochoreniach dýchacich ciest, pri chorobách tráviacej sústavy, kde pôsobí protizápalovo a aj ako mierne preháňadlo.

Príprava

Macerát, ktorý sa užíva najmä pri zápale priedušiek, aj ako laxatívum, sa pripraví z dvoch polievkových lyžíc drogy na pohár vlažnej vody. Vysokou teplotou sa účinné slizovité látky ničia.

Zaujímavosť

Podobné účinky ako ružový ibiš má aj ibiš lekársky (Althaea officinalis).