Mesiac zberu

Imelo biele Viscum album L.
Jmelí bílé (čes.)

Táto rastlina je jedovatá.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Marec - Apríl.   Zber: December - Marec.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Imelo je vždyzelený poloparazitický ker, rastúci v guľovitých trsoch s priemerom asi 30 - 60cm. Prísavnými korienkami (haustóriami) čerpá z konárov hostiteľskej rastliny vodu a v nej rozpustené minerálne látky. V žltkastozelených listoch, ktoré obsahujú chlorofyl, si potom vytvára vlastné asimiláty. Z jeho kratučkého kmeňa sa pravidelne vidlicovito rozkonárujú žltozelené, v uzloch rozšírené lámavé konáriky. Každý rok prirastá jeden článok. Listy sú protistojné, sediace, obrátene vajcovité, kožovité, neopadavé. Jednopohlavné samčie alebo samičie kvety sa vyvíjajú po dva až štyri v pazuchách konárikov. Opeľuje ich hmyz. Plody sú nepravé biele bobule s lepkavou slizovitou dužinou a oplodím. Dozrievajú v decembri.

Výskyt

Rastie u nás od nížin až do horských oblastí. Niektoré typy imela parazitujú na listnatých stromoch (topoľ, vŕba, lipa, javor, jabloň), iné na ihličnatých stromoch (borovica, smrek, jedľa). Semená prejdú tráviacim traktom vtákov a rozširujú sa ich trusom. Pomocou zvyškov lepkavej dužiny plodov sa uchytia na konároch stromov, kde pri klíčení ich korienky prerastú až k vodivým pletivám hostiteľskej rastliny.

Zber a úprava

Mladšie konáriky s listami sa zberajú strhávaním zo zoťatých stromov alebo opatrným strhávaním z rastúcich stromov pomocou hákov, v čase od decembra do februára. Konáriky sa sušia vo vrstvách alebo zväzkoch pri teplote do 40 °C. Plody sa pred sušením odstránia.

Liečivé vlastnosti

V medicíne a ľudovom liečiteľstve sa využíva najmä pri srdcovo-cievnych ťažkostiach na znižovanie vysokého krvného tlaku (účinkuje najmä viskotoxín), pri ateroskleróze, srdcových neurózach (pôsobí cholín a acetylcholín).

Príprava

Zápar sa pripraví vylúhovaním 1 lyžičky rozdrobenej drogy v pohári teplej vody. Varom sa však účinné látky rozkladajú. Pije sa trikrát v priebehu dňa. Na prípravu tinktúry postupujeme následovne. Čerstvé posekané konáriky (alebo sušené z lekárne) sa zalejú v nádobe so širokým hrdlom čistým liehom alebo bielym destilátom a nechajú sa na tmavom mieste lúhovať 6-8 týždňov. Po scedení a vytlačení sa nechajú usadiť, potom sa tinktúra pozorne zleje alebo stiahne hadičkou. Užíva sa dlhodobo, dvakrát denne 15 až 20 kvapiek (nie viac!) v pol pohári vody.

Zaujímavosť

Imelo patrí medzi jedovaté rastliny. Pri jeho užívaní sa treba poradiť s lekárom. Keltské kmene pokladali imelo za rastlinu ochraňujúcu pred démonmi. Odtiaľ pochádza tradícia vianočných a novoročných konárikov imela, ktoré vraj prinášajú do domu šťastie. Príbuzným druhom imela je imelovec európsky (Loranthus europaeus). S imelom sa iba ťažko pomýli, pretože má žlté plody, opadavé listy a rastie zväčša iba na duboch.