Mesiac zberu

Jablčník obyčajný Marrubium vulgare L.
Jablečník obecný (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - September.   Zber: Jún - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Jablčník je teplomilná a svetlomilná trváca bylina s rozkonárenou, asi 50 cm vysokou plstnatou stonkou. Listy sú krížmo protistojné, krátkostopkaté, vajcovité, na líci riedko a na rube husto plstnaté. Po rozotretí medzi prstami vôňou pripomínajú jabĺčka. Biele až bledofialové kvety s rúrkovitým kalichom sú uložené v pazuchách listov v polguľovitých papraslenoch. Plody sú štyri podlhovasté lesklé tvrdky uložené v kalichu až do zrelosti.

Výskyt

Vyskytuje sa pomerne zriedkavo na južnom Slovensku a na južnej Morave v krovinách, pri plotoch a na rumoviskách. Pre potreby farmaceutického priemyslu sa pestuje v poľných podmienkach.

Zber a úprava

Z hľadiska ohrozenosti sa jablčník pokladá za zraniteľný druh. Preto sa zberá iba kvitnúca vňať rastlín pestovaných v záhradkách alebo v poľných podmienkach. Zberá sa od júna do septembra a suší sa v tieni. Má horkú chuť.

Liečivé vlastnosti

Jablčník sa užíva ako súčasť čajov pri chorobách žlčníka, tráviacej sústavy a pri nechutenstve, pri srdcovej arytmii, poruchách cievneho obehu a na zníženie tlaku, na kašeľ pri zápale priedušiek.

Príprava

Zápar sa pripraví zaliatím dvoch lyžičiek posekanej drogy alebo čerstvej vňate pohárom horúcej vody. Vypije sa počas dňa pri chorobách žlčníka, nepravidelnej činnosti srdca, vysokom krvnom tlaku alebo pri kašli. Pri zahlienení sa použije prášok z drogy v množstve asi 4 g denne. Nálev alebo prášok možno v čase zberu nahradiť čerstvou šťavou v množstve asi dve lyžičky denne. Posekané čerstvé listy jablčníka sa v ľudovom liečiteľstve žujú a pomaly prehítajú spolu s medom pri zápaloch hrdla a pri kašli.

Zaujímavosť

Jablčník má vlastnosti podobné chinínu. Kedysi sa používal aj proti horúčke.