Mesiac zberu

Jarabina vtáčia Sorbus aucuparia L.
Jeřáb ptačí (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - Jún.   Zber: August - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Je to stredne veľký strom s riedko rozkonárenou korunou, vo vyšších polohách ker. Striedavé dlhé listy má nepárno perovito zložené zo sediacich vajcovito kopijovitých pílkovitých lístkov. Pravidelné päťpočetné kvety so žltobielymi korunnými lupienkami má zoskupené do bohatých vrcholíkovitých súkvetí, ktoré po oplodnení pod ťarchou dozretých plodov previsnú. Plodom je guľatá červená malvička (jarabinka), veľká ako hrášok, trpko kyslej chuti. Plod je jedlý až po namrznutí. Kvet aj plod nepríjemne páchnu.

Výskyt

Jarabina rastie najmä vo vyšších polohách, v riedkych lesoch a na kamenistých stranách. Vysádza sa aj v parkoch a popri cestách ako dekoratívna rastlina. Jej vyšľachtené odrody sa pestujú na plantážach.

Zber a úprava

Zberajú sa najmä plody, zriedka aj kvety a listy. Jarabinky sa zberajú v auguste a septembri. Sušia sa najprv v tieni a neskôr sa dosušujú na slnku.

Liečivé vlastnosti

V medicíne a ľudovom liečiteľstve sa využíva močopudný a preháňavý účinok plodov na prečisťovanie obličiek, miernenie bolestí kĺbov pri reumatizme a dne, na úpravu činnosti čriev pri hnačkách aj zápchach. Vysoký obsah vitamínov v plodoch sa využíva pri liečbe chrípkových a iných infekčných ochorení, zápaloch priedušiek, paradentóze a avitaminóze, na zvyšovanie obranyschopnosti organizmu, odstraňovanie jarnej únavy a pri rekonvalescencii.

Príprava

Pre prípravu macerátu postupujeme následovne. Jedna lyžica rozmliaždených plodov sa nechá macerovať v pohári horúcej vody od večera do rána a pije sa po dúškoch každý druhý deň, najmä ako močopudný a preháňavý prostriedok. Čerstvé rozmliaždené plody sa môžu zaliať aj bielym vínom a po 2 - 3 týždňoch sa pije vždy po 100 ml tekutiny denne. Príprava záparu pozostáva z 15 g plodov a 200 ml horúcej vody, ktorá sa nechá odstáť 15 minút a pije sa cez deň po lyžičkách.

Zaujímavosť

Účinné látky, zber a využitie príbuznej jarabiny oskorušovej (Sorbus domestica) sú rovnaké ako pri jarabine vtáčej. Oskoruša je vzácnejšia, má mohutný dekoratívny vzrast, dožíva sa vysokého veku a jej malvičky sú väčšie, žlté s červeným líčkom, hruškovitého tvaru. Kvitne v máji. Plody sú jedlé až po odležaní. Robí sa z nich aj chýrna oskorušovica.