Mesiac zberu

Jastrabina lekárska Galega officinalis L.
Jestřabina lékařská (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - August.   Zber: Jún - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Jastrabina je trváca bylina, dorastajúca do výšky až 100cm. Na jej lysej, riedko rozkonárenej ryhovanej stonke vyrastajú z pazúch prílistkov striedavé, nepárno perovito zložené kopijovité listy. Fialovosivé súmerné kvety sú päťpočetné, zoskupené do dlhostopkatých strapcov. Plody sú priame mnohosemenné struky.

Výskyt

U nás rastie iba ojedinelé na vlhkých a teplých stanovištiach. Pestuje sa v záhradách a vyšľachtené odrody pre farmaceutické potreby aj na poliach. Vyžaduje si úrodnú vápenatú a dobre zavlažovanú pôdu. Ošetruje sa ako okopanina. Niekedy vymŕza.

Zber a úprava

Zberá sa vňať a semená. Semená sa zbierajú od augusta do septembra. Na zber sa využívajú najmä pestované rastliny. Vňať sa zberá na začiatku kvitnutia v dĺžke asi 10 - 12cm počas troch rokov, vždy 2- až 3-krát do roka. Suší sa v tenkej vrstve alebo vo zväzkoch na vzdušnom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Semená sa na jeseň vymlátia zo strukov, sušia a čistia.

Liečivé vlastnosti

V medicíne aj v ľudovom liečiteľstve sa vňať aj semená používajú na znižovanie hladiny cukru v krvi (iba ako podporný prostriedok), zvýšenie vylučovania mlieka, ako močopudný a potopudný prostriedok.

Príprava

Dve polievkové lyžice nadrobno posekanej vňate sa zalejú 600 ml vriacej vody a nechajú sa vylúhovať. Pred lúhovaním sa zaparená vňať môže aj 3 minúty povariť. Po precedení sa užíva 6-krát denne po 80ml, 15 minút pred jedlom a 30 minút po jedle. Zápar zo semien pripravíme z dvoch kávových lyžičiek rozdrvených plodov alebo semien, ktoré sa zalejú pol litrom horúcej vody. Po vylúhovaní sa vypijú po dúškoch v priebehu dňa pri nedostatočnej tvorbe mlieka dojčiacich matiek.

Zaujímavosť

Lekársky výskum novorodencov dokazuje, že dojčenie detí, donedávna často zanedbávané, je veľmi podstatnou súčasťou starostlivosti o ich zdravý telesný i duševný vývin. Pre niektoré matky, najmä také, ktoré nemajú prebytok mlieka, alebo sú mimoriadne precitlivelé, však doj­čenie môže byť dosť veľkým problémom. Podľa reakcií dieťaťa sa totiž domnievajú, že je hladné a materské mlieko mu nestačí. Táto skutočnosť môže matku psychicky natoľko znepokojiť, že to má spätný negatívny vplyv aj na tvorbu jej mlieka a často prevedie dieťa predčasne na umelú výživu. Jastrabina patrí medzi niekoľko málo liečivých rastlín, ktoré pomáhajú pri zvyšovaní tvorby materského mlieka, často pomôže preklenúť kritické obdobie a zachrániť dojčenie na niekoľko ďalších týždňov alebo aj mesiacov. Každý ďalší mesiac je pre dojčenie veľmi cenný. Jastrabina je aj súčasťou viacerých farmaceutických prípravkov, ktoré sa pri takýchto situáciách ponúkajú.