Mesiac zberu

Jesienka obyčajná Colchicum autumnale L.
Ocún jesenní (čes.)

Táto rastlina je jedovatá.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: August - Október.   Zber: Jún - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Jesienka obyčajná, ľudovo jasienka lúčna, ocún, naháč, matečník lúčny, šafranica, zimozvesť, divá cibuľa. Trváca bylina z čeľade ľaliovitých. Má hruškovitú šupinatú hľúzu so zväzkom korienkov, dlhú 3 až 7cm a uloženú hlboko v zemi. V jeseni vyrastajú z nej trojpočetné bledofialové kvety vo dvoch kruhoch a na jar nasledujúceho roku ružica tmavozelených, čiarkovito kopijovitých, šťavnatých listov, neskôr i stonka zakončená pukavou tobolkou s mnohými semenami. Semeno má dužinatý, za vlhka lepkavý prívesok, ktorým sa zachytáva na paznechty pasúceho sa dobytka, takže rastlina sa hodne rozširuje.

Výskyt

Rastie na vlhkých lúkach, stráňach a pašienkach, najmä v hornatých oblastiach.

Zber a úprava

Na liečivé účely sa zbierajú hľuzy a semená. Hľuzy sa musia poriadne očistiť, nakrájať na kolieska a rýchlo sa dokáže usušiť aj na slnku. Semená dozrievajú v lete a odlamujú sa celé tobolky, tie sa usušia a semená sa potom vytrasú.

Liečivé vlastnosti

Upotrebúva sa do liečivých prípravkov, ale najmä na získavanie veľmi silne účinného kolchicínu, ktorý slúži pri liečbe dny (pakostnice) a s demekolcínom pri niektorých prípadoch leukémie (bielokrvnosti), uplatňuje sa aj v poľnohospodárstve na ovplyvnenie vývoja niektorých rastlín v záujme lepšej úrody. Celá rastlina je prudko jedovatá. Otrava môže zapríčiniť smrť.

Zaujímavosť

Otrava sa prejavuje o dve až päť hodín, tráviacimi ťažkosťami, poruchami obehovej sústavy a môže zapríčiniť až smrť.