Mesiac zberu

Juka vláknitá Yucca filamentosa L.
Juka vláknitá (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - Júl.   Zber: Neuvedený. Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Je to nenáročná rastlina, ktorá znesie vysoké mrazy a dá sa pestovať celoročne. Listy tvoria prízemnú ružicu, ktorá v dospelosti dosahuje výšku až 75 cm a šírku viac ako 1 m. V dobe kvitnutia sa nad ružicou objaví až 2 m stonka s mohutnými, previsnutými krémovými kvetmi v tvare zvončekov.

Výskyt

Väčšina druhov pochádza z teplých oblastí USA a Mexika. Darí sa jej v priepustnej piesočnatej pôde a najradšej ma priame slnko.

Liečivé vlastnosti

Juka obsahuje komplex účinných látok, ktoré majú mimoriadne schopnosti pri vyplavovaní toxických látok, ktorými si zanášame telo nesprávnou stravou, ale aj tých, ktoré si organizmus sám vyprodukuje pri látkovej premene. Juka napomáha pri reumatickej artróze, zápaloch kĺbov, Crohnovej chorobe. Odporúča sa na detoxikáciu organizmu, hlavne pre ľudí stredného a staršieho veku. Kúra musí byť dostatočné dlhá - 4 až 10 týždňov a musí sa dodržať zvýšený pitný režim.

Príprava

V literatúre zatiaľ nie je dostatočne opísaná príprava tinktúr, ale na trhu je veľký výber prípravkov z juky, ktoré možno vyskúšať.

Zaujímavosť

Indiánskymi šamanmi bola juka nazývaná stromom života alebo zlatá juka.