Mesiac zberu

Kakaovník pravý Theobroma cacao
Kakaovník pravý (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Január - December.   Zber: Január - December.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Vždyzelený strom z čeľade Slezovité. Môže dorásť až do výšky 8 metrov. Listy sú zelenej lesklej farby a dorastajú do dĺžky 30 cm. Mladé listy sú červeného sfarbenia. Kvety sú obojpohlavné, belavej alebo ružovej farby. Plod je dlhý 30 cm a táto bobuľa je žltej, hnedej alebo červenej farby. Povrch bobule je jemne hrboľatý, rozdelený pozdĺžnymi brázdami. Semená sú bielej farby, uložené v komorách, obklopené belavým mieškom. Kmeň dosahuje priemer 35 cm. Drevo kakaovníka je žlté až červené.

Výskyt

Pochádza z hlbokých tropických oblastí Ameriky, kde je veľmi dôležitou súčasťou už od 5. storočia. V súčasnosti sa pestuje v tropických oblastiach po celom svete. V našich podmienkach je kakaovník pomerne vzácnou a zriedkavou rastlinou. Darí sa jej pri teplote 20 až 35 °C, neznáša veľké zmeny počasia a stojacú vodu v črepníku. Pri dobrých podmienkach dokáže kvitnúť a rodiť plody po celý rok.

Zber a úprava

Semená kakaovníka sa používajú na výrobu kakaového prášku, z ktorého sa vyrába čokoláda. Existujú iba tri kultivary kakaových bôbov, ktoré sa používajú na výrobu kakaa a čokolády. Z mieška sa vyrábajú nápoje a zaváraniny, semená sa čistia, pražia a drvia na kakaový prášok so vznikom kakaového masla.

Liečivé vlastnosti

Obsahuje bielkoviny, tuky, sacharidy, theobromín a kofeín. Kakaové bôby sa považujú za afrodiziakum, tiež zabraňujú procesu aterosklerózy a poškodeniu srdca. Je skvelým prostriedkom na zlepšenie nálady, antidepresívum, posilňuje imunitný systém a priaznivo ovplyvňuje činnosť mozgu. Lieči vysoký krvný tlak, astmu, kôrnatenie tepien a ostrosť zraku. Pozitívne pôsobí na pečeň a obličky.

Príprava

Semená sa po uvoľnení fermentujú, čo trvá podľa skupiny a podmienok 1 - 6 dní. Fermentácia prebieha pôsobením vysokej teploty a kyseliny octovej. Ďalej sa za dlhého miešania suší pri teplote 80 - 130 °C. Následne sa melú na kakaovú hmotu, z ktorej sa lisovaním oddelí tuk (kakaové maslo). Zvyšná hmota poskytuje kakaový prášok, ktorý sa používa na výrobu čokolády. Kakao obsahuje alkaloid theobromín, je príbuzný kofeínu a má podobné účinky. Kakaové maslo je za bežnej teploty tuhé, žltkasté, so špeciálnou chuťou a vôňou. Používa sa pri výrobe čokoládových chuťoviek.

Zaujímavosť

V Mexiku sa kakaové bôby používali ako platidlo a stali sa základom mincového systému.