Mesiac zberu

Kapsička pastierska Capsella bursa-pastoris (L.) Med.
Kokoška pastuší tobolka (čes.)

Táto rastlina vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Marec - November.   Zber: Marec - Jún.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Kapsička pastierska je jednoročná alebo dvojročná rastlina. Jej rozkonárená, 10 - 30cm vysoká stonka vyrastá z prízemnej ružice perovito delených listov. Stonkové listy sú sediace a kopijovité. Malé štvorpo-četné biele kvety sú usporiadané do riedkych konco­vých strapcov. Plochý viacsemenný plod - šešuľka tvarom pripomína kapsu, akú kedysi nosievali pastieri.

Výskyt

Je to veľmi rozšírená burina, najmä pri cestách, na medziach, úhoroch a rumoviskách od nížin až po horské oblasti.

Zber a úprava

Zberá sa kvitnúca vňať, kým má ešte málo plodov, od jari až do jesene, najviac však na jar pri bujnej vegetácii. Nezberajú sa rastliny napadnuté plesňou alebo hrdzou. Suší sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote, ktorá neprevýši 50°C.

Liečivé vlastnosti

Používa sa na zastavenie vnútorného krvácania (zvy­šuje zrážavosť krvi), na zastavenie krvácania z nosa, pri hemoroidoch, na rany, ekzémy a pri chorobách močových orgánov.

Príprava

Tri čajové lyžičky posekanej drogy sa zalejú pohárom vriacej vody a po vylúhovaní sa scedia. Pijú sa dva poháre denne pri krvácaní aj pri chorobách močových ciest. Pri použití zvonka (hemoroidy, krvácanie z nosa a pod.) sa pripraví macerát zo šiestich lyžičiek vňate, ktorá sa nechá 8 hodín odstáť v dvoch pohároch vody.

Zaujímavosť

Kapsička pastierska je vo väčších dávkach pri vnútornom užívaní jedovatá. Pri vnútornom krvácaní je vždy potrebná konzul­tácia s lekárom. Kapsičku ako liečivú rastlinu poznal už najslávnej­ší grécky lekár Hippokrates (asi 460 - 370 rokov pred Kr.). Stredovekí bylinkári ňou liečili najmä krvácanie. Ako významné liečivo bola známa aj počas prvej svetovej vojny.