Mesiac zberu

Kapusta obyč. kalerábová (Kaleráb) Brassica oleracea convar. gongylodes (L.)
Kedluben (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Nekvitne. Zber: Jún - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Kaleráb patrí medzi hľúzovité rastliny. Patrí do rovnakého rodu ako kapusta, kel, brokolica, karfiol. Kaleráb ma vysoký obsah železa, horčíka, mangánu, draslíka, vitamínu E, B, B6, C. Dosahuje hmotnosť až do 170g. Kaleráb ma sladkú a jemnú chuť. Poznáme dva druhy farieb kalerábu a tou je biela a fialová.

Výskyt

Kaleráb pochádza pôvodom zo Stredomoria a postupne sa dostal až k nám, vyžaduje na pestovanie slnečné miesta s vlhkou pôdou.

Zber a úprava

Kaleráb sa zbiera počas celej letnej sezóny, ale aj na jeseň. Zbiera sa celá nadzemná časť. Kalerábové listy sa dajú tiež spracovať napríklad do polievky alebo ako príloha. Obsahuje veľké množstvo vitamínov A, K, B-komplex a minerály.

Liečivé vlastnosti

Posilňuje imunitný systém, vitalitu a energiu celého tela. Spevňuje vlasy a pokožku. Podporuje okysličovanie buniek, pomáha proti strese, zlepšuje náladu a redukuje hmotnosť. Napomáha proti zápche, pretože riedi stolicu. Kaleráb obsahuje dôležité látky isotiocyanáty, sulforafan, indol-3-karbinol, ktoré chránia mužov proti rakovine prostaty a ženy zase proti rakovine prsníka.

Príprava

Kaleráb sa dá konzumovať v akomkoľvek stave. Najlepšie je ho vôbec neupravovať a konzumovať ho surový. Hodí sa do rôznych jedál, napr. polievok, nátierok, do placiek alebo na plnenie.

Zaujímavosť

Kaleráb obsahuje iba malé množstvo kalórii na 100g (30 cal), neobsahuje takmer žiaden tuk a cholesterol.