Mesiac zberu

Kapusta obyč. ružičková (Kel ružičkový) Brassica oleracea var. gemmifera DC.
Kapusta růžičková (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Nekvitne. Zber: September - December.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Ružičkový kel patrí medzi hlúboviny. Je to jednoročná rastlina, jej ružičky sa tvoria v pazuchách listov, ktoré sú rozmiestnené po celej dĺžke stonky. Na jednej rastline môže vyrásť 20 až 50 ružičiek.

Výskyt

Kel bol vyšľachtený v Belgicku už v 18 storočí. Ružičkový kel nie je náročný na pestovanie má rád teplejšie, slnečné, mierne vlhké miesta. Je odolný voči mrazu, takže ho môžeme nechať prezimovať na záhrade počas celej zimy.

Zber a úprava

Ružičkový kel dozrieva veľmi neskoro a preto ho zbierame od septembra až do neskorej zimy. Ich dlhodobé skladovanie je veľmi náročné a nevhodné, pretože rýchlo vädnú a strácajú farbu. Mali by sa zbierať priebežne podľa potreby. Na dlhší čas si môžeme ružičky uchovať mrazením pričom sa zachová aj nutričná hodnota.

Liečivé vlastnosti

Je výborným liečiteľom zlej nálady, dodáva telu energiu, odstraňuje únavu a podráždenosť. Ak sa rozhodnete pre nejakú diétu, kel treba určite zaradiť do jedálnička, je skvelým pomocníkom na chudnutie. Pomáha zlepšovať pleť, spevňuje nechty a posilňuje vlasy. Ak máte problémy s trávením, kel je vhodná alternatíva, obsahuje veľa vlákniny, ktorá pomáha proti hnačkám, zápcham a prečistuje črevá. Obsahuje veľa vitamínu C, ktorý zase posilňuje váš imunitný systém. Ďalej obsahuje vitamín A, vitamín E, flavonoidy. Kel je vhodný pri liečbe zapálených čriev alebo dvanástnika.

Príprava

Kel je možný pripraviť na veľa spôsobov: varený, dusený, zapekaný, do polievok, omáčok alebo ako prívarok.

Zaujímavosť

Vedecké štúdia ukázali, že pri pravidelnej konzumácií kelu sa podporuje plodnosť u mužov a žien. Kel obsahuje kyselinu listovú, ktorá zvyšuje množstvo spermií a u žien vytvára vhodné prostredie na prežitie spermií. Ďalej pomáha znižovať riziko potratov a vrodených vád.