Mesiac zberu

Kapusta obyč. špargľová (Brokolica) Brassica oleracea var. botrytis italica
Brokolice (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: August - September.   Zber: September - November.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Je jedlá rastlina, ktorá je druhom kapusty a príbuzná karfiolu. Ide o jednoročnú až dvojročnú rastlinu. Pestuje sa pre dužinaté stonky s ružicami. Brokolica je bohatá na vitamín C, E, B1, B2 a minerálne látky ako napríklad draslík, vápnik, fosfor a síru.

Výskyt

Pochádza z oblasti Stredozemného mora. Pochádza z Apeninského polostrova, Talianska a USA. Je príbuzná karfiolu, v porovnaní je však menej náročná na pestovanie.

Zber a úprava

Zbierajú sa dozreté ružice, ktoré sú tmavej zelenej farby. Čím sú ružice tmavšie, tým viac obsahujú vitamínu C a betakaroténu. Najlepšie ju uskladňovať v chladničke, obalenú vo fólii, kde vydrží až 2-3 dni.

Liečivé vlastnosti

Brokolica má protirakovinové účinky, pretože obsahuje látky tzv. izotiokynáty, ktoré neutralizujú karcinogénne látky. Znižuje riziko rakoviny tráviaceho traktu, pažeráka a pľúc. Brokolica obsahuje taktiež indoly, hlavne indol-3-karbinol, ktorý je dôležitý hlavne pre ženy, pretože potláča nádor prsníka. Mužov zase chráni pred rakovinou prostaty. Ďalej pôsobí preventívne proti infekciám, zlepšuje trávenie a odstraňuje zápchu, podporuje imunitný systém a posilňuje činnosť svalov, posilňuje srdce a krvný obeh.

Príprava

Najlepšie na tejto zelenine je, že nezáleží na príprave, pretože varením sa jej hodnota nestráca. Brokolicu je možné variť a pripraviť z nej skvelú polievku, je možné ju podávať ako prílohu k mnohým pokrmom, podusiť ju alebo zapiecť. Pred kuchynským spracovaním sa rozoberie ružica a pod tečúcou vodou ju poriadne umyjeme.

Zaujímavosť

Brokolica patrí medzi 12 potravín, ktoré sú najmenej kontaminované pesticídami. Brokolica sa najmä odporúča tehotným ženám.