Mesiac zberu

Kapusta obyčajná Brassica oleracea L.
Brukev zelná (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Nekvitne. Zber: August - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Kapusta je naša známa a cenná zelenina. Je to pôvodne dvojročná až trváca bylina s tenkým koreňom. Poznáme rôzne druhy kapusta kučeravá, hlávková, ružičková, atď. Všetky sú zdrojom zdravých výživných látok a vitamínov. Okrem výživnej hodnoty majú aj funkciu pri prevencii chorôb a ich liečbe. Jej žlté kvety sú bohatou pastvou pre včely. Plodom sú šešule s guľatými až mierne sploštenými, jemne sieťkovanými semenami. Kvitne v druhom roku života.

Výskyt

Pestuje sa na poliach alebo v záhradách. Zo semien sa na jar vypestujú priesady, ktoré sa presádzajú na trvalé stanovište.

Zber a úprava

Kapusta sa konzumuje čerstvá alebo kvasená. Hlávky uskladnené pri zníženej teplote vydržia celú zimu a používajú sa ako čerstvá zelenina, alebo sa z nich vytlačí šťava. Pre zachovanie liečebne aj dietetický účinných látok je výhodná úprava kvasením.

Liečivé vlastnosti

Pomáha tráviacej sústave, pretože prečisťuje tráviaci trakt aj po požití skazených potravín, vyháňa parazity a uvoľňuje nadúvanie, urýchľuje hojenie vredov žalúdka a dvanástnika. Na zvyšovanie imunity a sviežosti organizmu, najmä pre vysoký obsah vitamínov. Na osteoporózu pre svoj vysoký obsah vápnika. Na vonkajšie použitie pri reume, popáleninách, ranách, vredov.

Príprava

Šaláty, kvasená kapusta, ako aj šťavy z čerstvej alebo kvasenej kapusty sú účinné na vnútorné aj vonkajšie použitie. Čerstvá šťava: Zmiešaná s bielym vínom v pomere 2:1 sa kvapká do ucha pri slabnúcom sluchu. Na vonkajšie použitie: Listy sa zabalia do plátennej handričky a prežehlia, aby zmäkli. Po priložení na choré miesto sa prekryjú plátkom, uterákom a igelitom a nechajú sa pôsobiť do rána.

Zaujímavosť

Šťava z čerstvej aj kyslej kapusty obsahuje veľa vitamínov, najmä skupiny B, ale aj A a C, K, glykozidy, soli, draslíka, horčíka, vápnika, fosfor a železo.