Charakteristika
Kapusta je naša známa a cenná zelenina. Je to pôvodne dvojročná až trváca bylina s tenkým koreňom. Poznáme rôzne druhy kapusta kučeravá, hlávková, ružičková, atď. Všetky sú zdrojom zdravých výživných látok a vitamínov. Okrem výživnej hodnoty majú aj funkciu pri prevencii chorôb a ich liečbe. Jej žlté kvety sú bohatou pastvou pre včely. Plodom sú šešule s guľatými až mierne sploštenými, jemne sieťkovanými semenami. Kvitne v druhom roku života.
Výskyt
Pestuje sa na poliach alebo v záhradách. Zo semien sa na jar vypestujú priesady, ktoré sa presádzajú na trvalé stanovište.
Zber a úprava
Kapusta sa konzumuje čerstvá alebo kvasená. Hlávky uskladnené pri zníženej teplote vydržia celú zimu a používajú sa ako čerstvá zelenina, alebo sa z nich vytlačí šťava. Pre zachovanie liečebne aj dietetický účinných látok je výhodná úprava kvasením.
Liečivé vlastnosti
Pomáha tráviacej sústave, pretože prečisťuje tráviaci trakt aj po požití skazených potravín, vyháňa parazity a uvoľňuje nadúvanie, urýchľuje hojenie vredov žalúdka a dvanástnika. Na zvyšovanie imunity a sviežosti organizmu, najmä pre vysoký obsah vitamínov. Na osteoporózu pre svoj vysoký obsah vápnika. Na vonkajšie použitie pri reume, popáleninách, ranách, vredov.
Príprava
Šaláty, kvasená kapusta, ako aj šťavy z čerstvej alebo kvasenej kapusty sú účinné na vnútorné aj vonkajšie použitie. Čerstvá šťava: Zmiešaná s bielym vínom v pomere 2:1 sa kvapká do ucha pri slabnúcom sluchu. Na vonkajšie použitie: Listy sa zabalia do plátennej handričky a prežehlia, aby zmäkli. Po priložení na choré miesto sa prekryjú plátkom, uterákom a igelitom a nechajú sa pôsobiť do rána.
Zaujímavosť
Šťava z čerstvej aj kyslej kapusty obsahuje veľa vitamínov, najmä skupiny B, ale aj A a C, K, glykozidy, soli, draslíka, horčíka, vápnika, fosfor a železo.