Mesiac zberu

Kiwi Actinidia deliciosa
Kiwi (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - Jún.   Zber: Júl - Október.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Čínsky názov je Jang-Tao, popínavá rastlina pôvodom z Číny. Jej ovocie obsahuje veľké množstvo vitamínu C. Veľkosťou je veľké slepačiemu vajíčku. Šupka je hnedej farby, chlpatá a dužina má obyčajne zelenú farbu. Z jedného stromu sa oberie okolo 200kg plodov.

Výskyt

Pôvodom pochádza z Číny, semená začali cestovať svetom a rozšírili sa do Japonska a na Sibír. Začiatkom 20. storočia sa kiwi dostalo až na Nový Zéland. Pôvodne si ľudia, ktorí ochutnali kiwi mysleli, že má podobnú chuť ako egreš, preto mu dali meno čínsky egreš alebo egreš číňana. Kiwi však s egrešom a jeho rodinou nemá nič spoločné. V súčasnej dobe je vedúcim producentom Taliansko, Nový Zéland, Chile, Francúzsko, Japonsko, Grécko a USA. Kiwi môže byť pestované v každom miernom letnom klimatickom prostredí.

Zber a úprava

Zbierajú sa dozreté plody. Kiwi môžeme skladovať dlhšiu dobu, pri teplote okolo 1 °C a asi 80 - 90 % vlhkosti vzduchu. Skladované vydrží aj 5 týždňov.

Liečivé vlastnosti

Obsahom až 1 miligram vitamínu C v 1 grame kiwi, pokrýva konzumáciou jedného kusu kiwi príjem dennej dávky. Podporuje látkovú výmenu, spevňuje cievy a žily, posilňuje imunitný systém a zlepšuje videnie. Vitamín C je dôležitý antioxidant, ktorý pomáha zvládať stres, zvyšuje schopnosť sústrediť sa a podporuje tvorbu hormónov pre dobrú náladu. Konzumácia kiwi prispieva k zdravej funkcii srdca a svalov, rastu kostí, pomáha pri krvácaní ďasien, paradentóze. Je výbornou prevenciou proti chrípke a nachladnutiu. Kiwi ďalej obsahuje draslík, vitamín E, bielkoviny a iné antioxidačné látky.

Príprava

Kiwi môžeme jesť surové alebo tepelne upravené. Veľa ľudí si kiwi pred konzumáciou šúpe, ale nie je to nutné. Kiwi obsahuje zmäkčovací enzým, preto nie je vhodné ho používať v kombinácii s mliekom alebo mliečnymi výrobkami. Najlepšie chutí v surovom stave, ale taktiež z neho môžeme vyrobiť džemy, koláče, ovocné dezerty a marmelády.

Zaujímavosť

Kiwi dostalo svoj názov hlavne kvôli studenej vojne a z novej marketingovej stratégie. Svoj názov dostal podľa národného vtáka Nového Zélandu - Kiwi, s ktorým sa podobá vzhľadom.