Mesiac zberu

Komonica lekárska Melilotus officinalis (L.) Pall.
Komonice lékařská (čes.)

Táto rastlina vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - September.   Zber: Máj - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Komonica je dvojročná bylina. V druhom roku vegetá­cie jej z podzemku vyrastajú rozkonárené, do 100 cm dlhé stonky. Trojpočetné striedavé zúbkaté stonkové listy majú dva drobné prílistky a dlhé stopky. Kvety sú usporiadané v pazušných a koncových strapcoch. Drobné žlté kvety majú päťzubý zvončekovitý kalich a päťlupienkovú korunu. Príjemne voňajú. Plodom je krátky holý vajcovitý struk.

Výskyt

Komonica je rozšírená od nížin až po vyššie polohy v celej Európe, Ázii, Severnej Amerike a v Afrike. Ras­tie pri cestách, na rumoviskách a kamenistých stra­nách. Niekedy sa aj pestuje.

Zber a úprava

Zberajú sa kvitnúce vrcholčeky vňate na začiatku kvitnutia. Sušia sa pomaly v tieni, rozložené vo vrstvách alebo zväzkoch. Pri sušení nemá prirodzená ani umelá teplota presahovať 35 °C. Po odtrhnutí zo strapcov sa môžu zberať a sušiť aj samostatné kvety.

Liečivé vlastnosti

V ľudovom liečiteľstve sa komonica využíva pri neurózach, nespavosti, hystérii, klimakterických ťažkostiach a bolestiach hlavy, pri zápaloch horných dýchacích ciest, zápaloch močového mechúra, zvonka vo forme kúpeľov a obkladov pri boles­tiach kĺbov, vredoch a zápaloch stredného ucha.

Príprava

Zápar na vnútorné užívanie sa pripraví 15-minútovým lúhovaním dvoch lyžičiek drogy v pohári horúcej vody. Pije sa po dúškoch 1 - 2 poháre denne pri všetkých uvedených ťažkostiach. Zápar na užívanie zvonka sa pripraví z dvoch lyžičiek drogy a pol litra vody. Po krátkom lúhovaní sa používa ako kúpeľ alebo na obklady.

Zaujímavosť

Pri užívaní treba dodržiavať uvedené dávky. Väč­šie dávky a dlhodobé užívanie môžu pôsobiť to­xicky a znížiť zrážavosť krvi. Komonicu lekársku si nemožno zameniť s inými podobnými druhmi, ak sa zberajú len rastliny so žltými a voňavými kvetmi. Podobne ako komonica lekárska sa zbiera aj jednoročná komonica najvyššia (Melilotus altissimus), ktorá kvitne neskôr, má tiež žlté a voňavé kvety, ale chlpatý struk. Komonica biela (Melilotus albus) s bielymi voňa­vými kvetmi sa nezberá, lebo je jedovatá a nie je liečivá. Šľachtená sa pestuje v niektorých krajinách ako krmivo pre kone. Nezberá sa ani komonica zubatá (Melilotus den-tatus). Jej kvety sú síce svetložlté, ale nevoňajú. Na rozdiel od komonice lekárskej má prílistky na báze zúbkaté. Vyskytuje sa na slaných pôdach.