Mesiac zberu

Konopa siata Cannabis sativa L.
Konopí seté (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - Október.   Zber: Neuvedený. Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Druh z čeľade konopovité. Dosahuje aj 4 metre, má silnú vláknitú stonku. Semená sú spravidla jednofarebné, sivo biele až svetlo hnedé. Je to jednoročná dvojdomá olejodarná rastlina, má veľké dlaňovité chlpaté listy. Obsahuje najmä omega 3 a omega 6 polynenasýtené mastné kyseliny a bielkoviny.

Výskyt

Je rozšírená po celej Európe, Amerike a Ázii. Vyžaduje humózne, hlboké, hlinitopiesočnaté až ílovitohlinité pôdy, nezamokrené, neutlačené a nezasolené. Rastlina nemá rada kamenisté a štrkovité pôdy.

Zber a úprava

Čas zberu je od 80 do 140 dní odo dňa sejby, v závislosti od teploty a vlahy. Takmer všetky časti konopnej rastliny sú využiteľné: semeno, vlákno aj drevnatá dužina. Konopa by sa mala uchovávať v tme a v suchu. Jej semená sa predovšetkým používajú na výrobu konopného oleja, varenie, na výrobu lakov a farieb. Kvety (a v menšej miere listy, stonky a semená) obsahujú psychoaktívne a fyziologicky aktívne chemické zlúčeniny známe ako kanabinoidy, ktoré sú spotrebované pre rekreačné, liečivé a duchovné účely.

Liečivé vlastnosti

Konopa zmierňuje bolesti hlavy a migrény, znižuje depresie, zvyšuje náladu, zmierňuje menštruačné kŕče, zvyšuje energiu, zvyšuje tvorivosť a pozornosť, znižuje nevoľnosť, stimuluje chuť k jedlu. Okrem zdravých tukov obsahuje aj proteíny, vlákninu, minerály a vitamíny. Používa sa na liečbu Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby, dôležitú rolu hrá aj pri prevencii proti ateroskleróze a srdcovo cievnych ochoreniach. Používa sa pri liečbe cukrovky typu 2, znižuje cholesterol. Používa sa ako prevencia proti rakovine, má pozitívne účinky na pokožku, nechty, vlasy, pomáha pacientom s atopickou dermatitídou či psoriázou, protizápalové účinky pri ochoreniach kĺbov, pri zápaloch čreva a žlčníka.

Príprava

Konopný olej je zdravší za studena a používa sa preto často do šalátov. Lúpané semienka sa môžu pridávať do šalátov, cereálií. Semienka sa môžu pražiť aj na panvici a potom pridávať do jedál. Existuje aj celozrnná konopná múka a konopné otruby. Z konope sa vyrába tofu, konopné maslo, pesto, zmrzlina, majonéza, nápoje, krémy.

Zaujímavosť

Pestovanie odrôd konopy (napr. konopy indickej) s vysokým obsahom psychoaktívnej látky THC je na území Slovenska zakázané a držanie drogy trestné. V súčasnosti legislatíva povoľuje výsev iba niektorých technických kultivarov, ktoré podliehajú administratívnej kontrole.