Mesiac zberu

Konopnica žltkastobiela Galeopsis segetum Neck.
Konopice bledožlutá (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Júl - August.   Zber: Júl - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Jednoročná bylina z čeľade hluchávkovitých s vláknitým koreňom. Má 20-40 cm vysokú, priamu, rozkonárenú stonku s uzlami, hodvábisto chlpaté listy a bledožlté pyskaté kvety s fialovou kresbou. Plody sú tvrdky. Medonosná.

Výskyt

Rastie zriedkavo na poliach medzi obilím a na rumoviskách.

Zber a úprava

Zbierame kvitnúcu vňať. Sušíme riedko rozloženú prirodzeným teplom (ak umelým, tak pri teplote do 30°C), rýchlo, aby si zachovala pôvodnú farbu listov i kvetu. Uschovávame dobre uzavretú a chránime pred svetlom a vlhkom. Ak výkup požaduje list, treba sa o spôsobe zberu i odovzdania vopred dohodnúť. Pre zbere vňate sú prípustné všetky u nás rastúce druhy konopnice.

Liečivé vlastnosti

Súčasť niektorých expektoračných prípravkov. Osoží pri chorobách dýchacích ciest a močových ústrojov, ako aj pri málokrvnosti, tuberkulóze, pri žalúdočných a črevných kataroch a pri poruchách sleziny. Napomáha látkovú premenu. Vonka slúži na hojenie rán.

Príprava

Čaj proti pľúcnej tuberkulóze obsahuje zmes vňatí: 2 diely konopnice, 3 diely prasličky a 6 dielov stavikrvu vtáčieho. Zmes zalejeme vriacou vodou a po 15 minútach scedíme.

Zaujímavosť

Ďalšie druhy rodu obsahujú podobné účinné látky a tiež sa príležitostne zbierajú.