Mesiac zberu

Konvalinka voňavá Convallaria majalis L.
Konvalinka vonná (čes.)

Táto rastlina je jedovatá.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - Jún.   Zber: Apríl - Jún.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Konvalinka vonná, májová, májové zvončeky, lália údolná, kukučka voňavá. Jedovatá trváca bylina z čeľade ľaliovitých s voňavými mliečnobielymi kvetmi a červenými guľatými plodmi (bobule).Narastie až do výšky 20cm a má plazivú vetvenú stonku. Listy sú spravidla dva (vzácne 3), sú jednoduché, dole s pošvovitými šupinami, celokrajné a lysé. Kvety vyrastajú v riedkom jednostrannom hrozne nesenom na priamom stvole.

Výskyt

Je rozšírená po celej Európe okrem najsevernejších a najjužnejších oblastí. Rastie hojne v listnatých lesoch a krovinách, na pašienkach i horských lúkach. Pestuje sa v záhradách na vlhkej pôde. Rozmnožuje sa spravidla vegetatívne odrezkami podzemka s púčikmi (zo starších rastlín).

Zber a úprava

Zbiera sa buď celá vňať, najčastejšie len listy. Materiál sa suší v tenkých vrstvách na suchom veternom mieste alebo v sušiarni pri teplotách okolo 60°C.

Liečivé vlastnosti

Obsahuje veľmi toxické tzv. srdcové glykozidy konvalatoxín (ktorý je zo známych srdcových glykozidov doposiaľ najsilnejší), konvalatoxol, konvalosid a i., saponíny, éterický olej, organické kyseliny a iné látky, ktoré sa ešte skúmajú. Kardiotonikum (diuretikum). Upotrebuje sa do liečivých prípravkov, predpisovaných pri chorobách srdca, kvety aj vo voňavkárstve, pri výrobe mydiel a šňupavých tabakov. Používa sa proti vodnatosti a pri epilepsii. Rastlina je prudko jedovatá (otrava môže zapríčiniť smrť).

Zaujímavosť

Na území Slovenska je chránená. V droge sa nesmú nachádzať primiešaniny druhov z iných rodov z čeľade ľaliovitých, najmä kokorík voňavý.