Mesiac zberu

Kôpor voňavý Anethum graveolens L.
Kopr vonný (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Júl - September.   Zber: Júl - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Kôpor je jednoročná silne aromatická bylina s dutou tmavozelenou lysou, 30 - 100 cm vysokou stonkou. Listy má perovito strihané, dolné stopkaté, horné sediace.

Výskyt

Kôpor pochádza z Ázie a k nám sa dostal zo Stredozemia, kde rastie vo voľnej prírode. U nás sa pestuje na záhradách zo semena. Vysieva sa do riadkov širokých asi 25 cm v druhej polovici apríla. Po vzídení sa jeho porast odburiní a podľa potreby pretrhá.

Zber a úprava

Zberá sa vňať a semeno. Vňať sa používa čerstvá, mrazená, alebo sušená. Pri každom použití treba odstrániť stonky a listy nadrobno posekať. Na zmrazenie stačí posekané listy v nádobke z tvrdého papiera, v plastovej škatuľke alebo v mikroténovom vrecku vložiť do mrazničky. Suší sa v jednej vrstve v tieni alebo v umelých podmienkach do 40°C. Semená sa sušia voľne rozložené pri izbovej teplote.

Liečivé vlastnosti

Pomáha pri poruchách tráviaceho traktu, zvyšuje chuť do jedla, pri zápaloch dýchacích ciest, na zvýšenie produkcie materského mlieka, na upokojenie pri nespavosti.

Príprava

Dve lyžičky rozomletých semien na jeden pohár vody sa nechajú 10 minút lúhovať. Pri žalúdočných ťažkostiach sa pije jeden pohár denne. Na stimuláciu tvorby mlieka a proti nespavosti sa po dúškoch užíva zápar z jednej lyžičky plodov. Kôprové semeno sa pridáva aj do čajových zmesí, často z anízom a feniklom.

Zaujímavosť

Kôpor je obľúbená korenina a zelenina. Čerstvé posekané listy chutia výborne na chlebe s nátierkou, posýpajú sa s nimi zemiaky a dochucujú polievky či omáčky.