Mesiac zberu

Koriander siaty Coriandrum sativum L.
Koriandr setý (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Júl - August.   Zber: Jún - Júl.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Jednoročná bylina z čeľade mrkvovitých s vretenovitým koreňom. Má 80-100 cm vysokú, priamu, hore rozkonárenú stonku s perovitodielnymi listami (horné z nich sú čiarkovité) a biele alebo ružové kvety v okolíkoch. Plody sú voňavé guľaté dvojnažky. Veľmi medonosná.

Výskyt

Vysieva sa v záhradách. Darí sa mu vo vápenitej pôde na slnečnej, pred vetrami chránenej strane s vlhkým počasím na jar a suchým a teplým v lete.

Zber a úprava

Zbierame plody v období zrelosti, keď väčšina z nich dostáva žltohnedú farbu. Zrána zrezávame celé stonky, viažeme do snôpkov a plody necháme dozrieť. Potom ich vymlátime a sušíme pri teplote do 35 °C (silicová droga). Ľahko vypadávajú, preto s nimi manipulujeme nad plachtami. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom, vlhkom, hmyzom a myšami, ktoré niekedy škodia aj čerstvým plodom.

Liečivé vlastnosti

Aromatická a koreninová droga, osožná v lekárnictve, voňavkárstve, likérnictve, cukrárstve, v domácnostiach (ako korenie). Upravuje trávenie, uvoľňuje nadmerné plyny (vetry) v črevách a utišuje s tým súvisiace kolikovité bolesti, pôsobí proti črevným parazitom (hlístam a pod.), povzbudzuje nervovú činnosť.

Príprava

Príprava čaju: 2 čajové lyžice koriandru siateho zalejeme 250 ml vriacej vody. Necháme vylúhovať a potom pijeme 2-3 krát denne.

Zaujímavosť

Vykupovanou drogou býva aj vňať. Kvitnúca vňať nepríjemne zapácha (ako ploštica), čo máva pre tých, ktorí s rastlinou pracujú, aj chorobné následky.