Mesiac zberu

Kostihoj lekársky Symphytum officinale L.
Kostival lékařský (čes.)

Táto rastlina vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - Jún.   Zber: Máj - Jún.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Kostihoj je trváca rastlina dorastajúca do výšky 30 až 100 cm. Viachlavý hrubý podzemok je na povrchu černastý, vnútri biely. Štvorhranná stonka je vo vrchnej časti rozkonárená. Listy sú striedavé, až 20 cm dlhé, vajcovito kopijovité a zbiehavé. Celá rastlina je štetinatá. Na vrchole stonky sa vyvíjajú ružovofialové (zriedka žltobiele) kvety usporiadané v ovisnutých súkvetiach. Kvety sú obojpohlavné, päťpočetné, rúrkovitý kalich je zelený a chlpatý, koruna rúrkovito krčiažtekovitá. Plod je lesklá tmavá štvornažka.

Výskyt

Vyskytuje sa v celej Európe. Rastie na vlhkých lúkách, v priekopách, v lužných lesoch, pri potokoch a v húštinách.

DÔLEŽITÉ

Kostihoj možno užívať vnútorne iba krátkodobo a to len po konzultácii s lekárom. Obsahuje alkaloidy, ktoré poškodzujú organizmus (najmä pečeň).

Zber a úprava

Zberá sa koreň, niekedy aj listy. Koreň sa zberá v jeseni po zožltnutí listov alebo skoro na jar. Rastie hlboko v zemi, preto sa vykopáva dosť ťažko. Po očistení sa pokrája na tenšie kúsky a usuší na slnku alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Mladé neporušené listy sa zberajú pred kvitnutím alebo v čase kvitnutia a po pokrájaní sa sušia.

Liečivé vlastnosti

Kostihoj pôsobí ako protizápalový, regeneračný a ochranný prostriedok. Používa sa najmä zvonka na hojenie rán a regeneráciu tkanív (vredy pred­kolenia, kŕčové žily, opuchy), v ľudovom liečiteľstve vo forme obkladov pri zlomených kostiach, všetkých poškodeniach a bolestiach kostí, svalov, kĺbov a ich puzdier. Vnútorne sa používa pri zápaloch dýchacích ciest, na úpravu krvného tlaku a aj ako laxatívum (preháňadlo).

Príprava

Čerstvý koreň sa nastrúhaný prikladá vo forme obkladu na rany, po­páleniny, popraskanú kožu, vredy a pod. Čerstvý koreň sa môže aj pokrájať a namočiť na 2 - 3 týždne do riedeného liehu alebo Lesany. Výluh sa používa na natieranie boľavých alebo poškodených miest. Masť sa pripraví rozvarením nastrúhaného koreňa v malom množstve bravčovej masti. Masťou sa natierajú boľavé miesta alebo sa použije ako obklad. Odvar pozostáva zo 100 g sušeného koreňa a varí sa v 1 litri vody asi 15 minút. Používa sa ako obklad, na natieranie aj kloktanie pri zápaloch hrdla. Zápar pripravíme z dvoch lyžičiek drogy, ktoré sa zaparia pohárom vriacej vody a lúhujeme 10 minút. Zápar sa pije počas dňa pri zápaloch dýchacích ciest, vredoch dvanástnika (sliz obalí vred a napomá­ha jeho hojeniu) a pod.

Zaujímavosť

O dlhodobej skúsenosti s liečivými účinkami kostihoja na hojenie kostí svedčí aj vedecký názov rastliny, odvodený z gréckeho slova symphytos = zrastený. Príbuzné druhy kostihoj hľuznatý (Symphytum tuberosum) a kostihoj srdcovitolistý (Symphytum cordatum) sa už na prvý pohľad odlišujú najmä výrazne menším vzrastom a žltobielou farbou kvetov.