Mesiac zberu

Krtičník hľuznatý Scrophularia nodosa L.
Krtičník hlíznatý (čes.)

Táto rastlina vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - August.   Zber: Máj - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Krtičník hlíznatý, ľudovo hľuzovník, svinský koreň, ochvatná zelina, trudovník. Trváca, nepríjemne páchnuca bylina z čeľade krtičníkovitých s hľuzovitým podzemkom a priamou stonkou s protistojnými listami, ukončenou stopkatými päťpočetnými kvetmi hnedočervenej, v ústi korunky žltkastozelenej farby.

Výskyt

Rastie na vlhkej lesnej a lúčnej pôde aj vo vyšších polohách. V lužných lesoch, na brehoch, vo vlhkých priekopách, na bahnitých pôdach.

Zber a úprava

Zbiera sa vňať aj s podzemkom alebo len podzemok. Nazbieraný materiaál sa súší obvyklým spôsobom , vňať nepríjemne zapácha a má ostrú chuť. Obsahuje saponíny, horký glykozid, skrofularín, flavonoidy, triesloviny, živicu, organické kyseliny, minerálne soli a iné látky.

Liečivé vlastnosti

Oddávna používaný prostriedok proti tuberkulóze krčných uzlín. Vnútorne užívať je nebezpečné, zvonka osoží na omývanie alebo obklady, príp. vo forme náplasti pripravenej z rozomletého koreňa, zatvrdnutých hrčiach a iných kožných chorobách. Používa sa na hemeroidy (najlepšie vo forme sedacieho kúpeľa). Semená sú dobré proti črevným parazitom.

Príprava

Najčastejšie sa podáva vo forme nálevu a to 2 až 3 šálky denne. Na obklady a zábaly sa dajú 3 polievkové lyžice na šálku vody. Ošetrujú sa ním napuchnuté žľazy, vredy a používa sa pri bolestiach uší.

Zaujímavosť

Je to burina, ale vo včelárstve má veľký význam, poskytuje bohatú znášku nektáru.