Mesiac zberu

Krušina jelšová Frangula alnus Mill.
Krušina olšová (čes.)

Táto rastlina vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - Jún.   Zber: Marec - Máj.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Ker z čeľade rašetliakovitých s lámavými konármi a s hnedočervenou, na starších konároch až sivočiernou, jasnobodkovanou kôrou. Má striedavé celistvookrajové listy s výraznou žilnatinou a päťpočetné zelenkastobiele až žltozelené kvety. Plody sú okrúhle kôstkovice, spočiatku zelené, neskôr červené a napokon čierne s fialovým nádychom. Medonosná.

Výskyt

Rastie v listnatých a ihličnatých lesoch, na rúbaniskách, medzi krovím, blízko riek a potokov, najmä pri jelšinách.

Zber a úprava

Zbierame kôru z mladých konárov, a to na jar (od marca do mája), najlepšie po daždi. Čím je tenšia, tým je hodnotnejšia. Čerstvá je na vnútornej strane žltá, sušením sa sfarbuje do červena. Sušíme prirodzeným teplom na slnku alebo umelým teplom pri teplote 40°C, voľne (sama sa skrúca) a usušenú ukladáme do vriec. Na obale vyznačíme presný dátum zberu.

Liečivé vlastnosti

Súčasť liekopisnej preháňavej čajoviny. Osoží pri chronickej zápche, napomáha látkovú premenu. Kôra krušiny alebo extrakt z nej sa používa ako preháňavý prostriedok. Používa sa aj pri chorobách pečene, žlčníka a podžalúdkovej žľazy.

Príprava

Spolu s vňaťou myšochvosta, pyšteka, zemedymu, bázovým a trnkovým kvetom a koreňom ligurčeka a sladkého drievka účinkuje aj ako odtučňovací prostriedok (pije sa nesladený, za šálku čaju večer alebo ráno nalačno).

Zaujímavosť

Droga je vo väčších dávkach jedovatá (jednotlivé možno ako zápar užiť najviac 1g). Čerstvá kôra má emetické účinky. Plody môžu spôsobiť otravu.