Mesiac zberu

Krvavec lekársky Sanguisorba officinalis L.
Toten lékařský (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - August.   Zber: Marec - Október.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Krvavec toten, ľudovo krvavé korenie. Trváca bylina z čeľade ružovitých so silným rozkonáreným podzemkom, z ktorého vyrastajú nepárno perovité listy a priama, hore slabo rozkonárená stonka s tmavonachovými koncovými súkvetiami. Obsahuje značné množstvo trieslovín, saponíny, flavonoidy, antibakteriálne pôsobiace látky, vitamín C atď. Listky sú stopôčkoté, vajcovité, vajcovito kopijovité až kopijovité.

Výskyt

Rastie hojne na vlhkých lúkach a pašienkach od nížiny do horských oblastí. Na živiny bohatých stanovištiach, na rašeliniskových a mokrých lúkach, v priekopách, brehoch vôd. Rozšírený takmer na celom území karpatskej i panónskej oblasti.

Zber a úprava

Zbiera sa podzemok alebo kvitnúca vňať. Podzemky sa starostlivo očistia, porežú a usušia.

Liečivé vlastnosti

Osoží vnútorne i zvonka pri krvácaniach rôzneho pôvodu, pri hnačkách a črevných zápaloch, vo forme kloktadla pri angíne, na výplach ústnej dutiny a nosovej dutiny pri krvácaní z ďasien a z nosa.

Príprava

Pri hnačkách sa vypije 3 až 5 dl nesladeného odvaru. Na omývanie alebo na obklady pri kožných neduhoch (za polievkovú lyžicu na 3 dl vriacej vody). Čerstvá šťava z vňate podporuje hojenie rán a vredov, prášok z koreňa možno šnupať pri nádche.

Zaujímavosť

Príbuzné druhy krvavec menší (Sanguisorba minor Scop.) a krvavec tenkolistý (S. tenuifolia) majú slabší liečivý účinok a nezbierajú sa.