Mesiac zberu

Kuklík mestský Geum urbanum L.
Kuklík městský (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - Október.   Zber: Október - November.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Trváca bylina z čeľade ružovitých s krátkym rozkonáreným podzemkom horkej chuti a klinčekovej vône. Má 20-60 cm vysokú stonku s chlpmi, žlté kvety a trojaké listy: najspodnejšie sú dlhostopkaté, pretrhovane nepárnoperovito zložené, stredné krátkostopkaté, trojdielne s palistami, najvyššie jednoduché prisadnuté. Plody sú chlpaté nažky v ježkovitej hlávke s háčikovými čnelkami, ktoré sa zachytávajú na ľudí a zvieratá, čím sa ďaleko rozširujú.

Výskyt

Rastie pri plotoch, múroch, v kroví, na okrajoch lesov a ciest ako burina.

Zber a úprava

Zbierame koreň alebo vňať na začiatku kvitnutia. Sušíme pri teplote do 35°C (silicová droga). Vňať schne rýchlo. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.

Liečivé vlastnosti

Osoží pri katare žalúdka a čriev, spojenom s hnačkou (a zvýšenou telesnou teplotou), ako aj pri nechutenstve a nervovej únave (koreň i vo forme medicinálneho vína). Upravuje menštruáciu (urýchľuje jej priebeh). Zvonka sa používa na výplachy ústnej dutiny pri zápaloch sliznice, uvoľňovaní zubov, krvácaní z ďasien a pod. Ďalej ako dezinfekčné kloktadlo (odstraňuje i nepríjemný zápach z úst), na omývanie alebo obklady pri kožných chorobách a na kúpele pri hemeroidoch. Koreň slúži v domácnostiach ako náhrada za klinčeky i škoricu. Pridávali ho aj do piva, aby bolo chutnejšie a nekyslo. Mladé byle sa dávajú do polievok a prívarkov.

Príprava

Macerát: Na vnútorné užitie jedna dávka je 1-2 g drogy, 3 krát denne, podáva sa mierne zahriaty. Zápar: V praxi sa používa najčastejšie podáva sa 1 kávová lyžička na šálku záparu, ktorý sa pije 1-2 krát denne. Na vyplachovanie zapálenej a krvácajúcej ústnej sliznice, prípadne na hemeroidy či kožné infekcie sa odporúča 2 polievkové lyžice na ½ l záparu.

Zaujímavosť

V starých herbároch nájdeme rastlinu pod menom benedykt alebo sanamunda. Približne rovnaké obsahové látky má i príbuzný druh kuklík potočný, ktorý je troch vyšší a má zväčša sivočervené kvet, rastie na vlhkých lúkach a rašeliniskách.