Mesiac zberu

Kukurica siata Zea mays L.
Kukuřice setá (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - August.   Zber: Júl - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Jednoročná bylina z čeľade lipnicovitých, u nás sa pestuje vo viacerých odrodách ako obilnina. Poskytuje rozmanitý úžitok. Pôvodne ju domestovali Indiáni na území dnešného Mexika. Názov Kukurica je novotvar, ktorý vytvoril český botanik Ján Svätopluk Presl. Kukurica narastá do výšky 1 až 3 metrov, Z plného stebla vyrastajú striedavo dlhé a štíhle listy v dvoch zvislých radoch. Skoré odrody majú na hlavnom steble 8- 12 listov, neskoré 24 s viac.

Výskyt

Do Európy sa dostala po príchode Španielov do Ameriky. Na Slovensko sa dostala z Maďarska v polovice 18 storočia. Dnes je rozšírená po celom svete, pretože vďaka cudzoopelivosti je veľmi prispôsobivá.

Zber a úprava

Usušené blizny samičích kvetov, vyčnievajúce z klasov (najprv bledozelené, neskôr hnedé), ktoré sa zbierajú, keď rastlina kvitne. Po opelení sa blizny odrežú a narýchlo sa sušia v tieni. Obsahujú saponíny, triesloviny, éterické oleje, horčiny, flavónové farbivá, živicu, mastný olej, vitamíny C a K, minerálne a iné látky.

Liečivé vlastnosti

Osoží pri chorobách močových ústrojov, upravuje stolicu, podporuje vylučovanie žlče, prospieva pri liečbe cukrovky. Uplatňuje sa ako neškodný odtučňujúci prostriedok, mierne zvyšujúci tlak krvi, ako aj krvnú zrážavosť. Amylum maydis (kukuričný škrob)- biely prášok bez vône, získaný rozdrvením kukuričných zŕn, upotrebuje sa v lekárnictve a v priemysle na rozličné účely. Z kukuričných klíčkov, ktoré pri spracovaní zŕn zostávajú ako vedľajší produkt, vyrába sa pokrmový olej, ktorý je zdrojom vitamínu E a v kombinácii s odstredeným mliekom osoží ako diétna potravina. Kukuričný olej obsahom nevstrebateľných tukov redukuje aj množstvo cholesterolu v krvi, čo priaznivo účinkuje proti zvápenateniu tepien. Kukuričné plody (zrná) čiže kukurica slúžia na výrobu kukuričných krúpov a kukuričnej múky.

Príprava

Šťava z mladých kukuričných plodov používa sa vo forme sirupu ako sladidlo. Zápar: 1 polievková vrchovatá čajová lyžica kukuričných blizien sa zaparí ¼ litrom vriacej vody. Krátko sa vylúhuje, nesladí sa.

Zaujímavosť

Vo veľkom množstve, najmä v krajoch, kde je kukurica hlavnou, prípade jedinou potravou, môžu však spôsobiť kožnú a nervovú chorobu, zvanú pelagra (nedostatok vitamínu PP v organizme).