Mesiac zberu

Kustovnica čínska Lycium chinense Mill.
Kustovnice čínská (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - September.   Zber: August - Október.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Pochádza z čeľade lilkovytých, patrí sem asi 100 druhov. Medzi rozšírené a známe patria druhy kustovnice čínskej, jej plody ako aj celá rastlina sú známe pod názvami wolfberry, goji a goji berry. Dorastá až do výšky 3 metrov, listy sú kopijovitého tvaru dlhé až 7 cm, kvety sú fialovej farby, plody sú oranžovočervené bobule, elipsovitého tvaru o dĺžke 1 - 2 cm na dlhých stopkách.

Výskyt

Kustovnica čínska pochádza z Ázie a rastie najviac v južnej časti Číny. Je príbuznou s kustovnicou cudzou, ktorá u nás rastie v živých plotoch.

Zber a úprava

Rastlina kvitne od júna do septembra, plody dozrievajú v závislosti od počasia od augusta do októbra, kedy sa tak tiež zbierajú. Zbierajú sa všetky časti rastliny plody, listy, kôra aj korene. Plody sa poväčšine sušia a uschovávajú sa v suchom a chladnom mieste.

Liečivé vlastnosti

Kustovnica čínska je niekoľko storočí využívaná v čínskej medicíne. Ako liečivé sú využiteľné všetky časti rastliny. Je považovaná za rastlinu dlhého veku, jej plody spomaľujú starnutie, obsahujú veľké množstvo vitamínu A, B, C, aminokyselín, betakaroténu, polysacharidov a radu stopových prvkov. Obsahuje látky, ktoré pôsobia antibakteriálne, znižuje riziko rakoviny, lieči kašeľ, podporuje zdravú funkciu pečene a obličiek, pomáha pri cukrovke a bolestiach kĺbov. Spevňuje šľachy, znižuje nevoľnosť, šumenie v ušiach a má silné antioxidačné účinky. Stimuluje tvorbu bielych a červených krviniek, má vplyv na mužskú potenciu a pôsobí ako afrodiziakum. Zvlhčuje pľúca pôsobí proti astme a niektorým alergiám.

Príprava

Platí niekoľko zásad pri príprave kustovnice, behom varenia a celej prípravy by nemala prísť do styku s kovom. Mala by si pripravovať do sklenenej nádoby alebo porcelánu a lyžička by mala byť z dreva alebo plastu. Čerstvú alebo sušenú kustovnicu možno jesť samostatnú alebo v kombinácii s orechmi či sušeným ovocím. Čaj si pripravíme z dvoch lyžičiek kustovnice a 2,5 dcl horúcej vody. Čaj necháme lúhovať aspoň 5-10 minút. Čaj sa pije spolu s bobuľami, v ktorých je veľa vitamínov. Kustovnica sa pridáva aj do polievok a zeleninových vývarov.

Zaujímavosť

Niektoré druhy môžeme použiť ako okrasné rastliny. Používa sa tam, kde ostatné rastliny neprežijú. Avšak môže sa veľmi rozrásť a potom je ťažie sa jej zbaviť.