Mesiac zberu

Ľan siaty Linum usitatissimum L.
Len setý (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - Júl.   Zber: Neuvedený. Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Ľan je jednoročná, až 150cm vysoká rastlina so vzpriamenou, oblou, husto olistenou a v hornej časti rozkonárenou stonkou. Listy sú sediace, striedavé, celistvookrajové, čiarkovito kopijovité. Stonky sú zakončené dlhostopkatými belasými (zriedka bielymi) päťpočetnými voľnolupienkovými kvetmi vo vrcholíkových súkvetiach. Rozkvitajú vždy skoro ráno a ich korunné lupienky zväčša opadnú ešte pred poludním. Plody sú gulato vajcovité tobolky, v ktorých dozrieva 10 lesklých, sploštených, žltohnedých až mahagónovohnedých vajcovitých semien.

Výskyt

Ľan siaty patrí medzi veľmi staré kultúrne rastliny. V súčasnosti už nikde nerastie vo voľnej prírode. Pes­toval sa už v starom Egypte a dodnes sa pestuje v mnohých krajinách sveta pre olejnaté semená a vlák­no využívané v textilnom priemysle. U nás sa pestuje najmä v podhorských oblastiach bohatých na zrážky.

Zber a úprava

Na liečebné účely sa využívajú semená, ktoré dozrie­vajú v júli a po vymlátení sa nechajú dosušiť v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Ľanový olej sa získava lisovaním semien.

Liečivé vlastnosti

Pre cenné vlastnosti slizu sa ľanové semeno využíva ako prostriedok proti zápche a na zvýšenie čin­nosti čriev, liečbu zápalu žalúdka, žalúdočných vredov a prevenciu rakovinového ochorenia žalúdka, pri zápaloch priedušiek a močových ciest.

Príprava

Macerát: jedna až dve lyžice celých alebo rozdrvených semien sa ráno zalejú pohárom studenej vody a nechá sa stáť do večera. Zvyšky semien sa precedia a sliz napučaný vo vode sa vypije. Taktiež je možné použiť semená na obklady. Celé alebo rozdrvené ľanové semená sa vložia do plá­tenného vrecúška a ponoria sa na 10 minút do horúcej, nie vriacej vody. Nechajú sa odkvapkať a teplé sa prikladajú zvonka pri bolestiach obličiek, močového mechúra a iných vnútorných orgánov.

Zaujímavosť

Ľanové semeno sa používa ako pochutina v pe-kárenstve, cukrárstve a iných odvetviach potravinárstva.