Mesiac zberu

Lastovičník väčší Chelidonium majus L.
Vlaštovičník větší (čes.)

Táto rastlina je jedovatá.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Apríl - September.   Zber: Marec - Apríl.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Lastovičník je trváca bylina. Z jeho podzemku, ktorý je na povrchu červený a vnútri oranžovožltý, vyrastajú na jar prízemné dlhostopkaté listy a niekoľko hranatých, rozkonárených, mäkko srstnatých, 50 - 100cm vysokých stoniek. Stonkové listy sú laločnato nepárno perovito dielne až strihané. Sú zložené z lístkov, ktoré sú na lícnej strane svetlozelené a lysé, na rube modrozelené a chlpaté. Plod je viacsemenná tobolka, pukajúca zhora nadol dvoma chlopňami. Celá rastlina je jedovatá! Obsahuje mliečnice s jedovatým oranžovým mliekom.

Výskyt

Pochádza zo Stredozemia. Odtiaľ sa ako burina rozší­ril do celej Európy, Severnej Ameriky aj Ázie. U nás je hojný na vlhkejších stanovištiach, v priekopách, pri cestách, na rumoviskách aj na voľnej pôde. Veľmi rýchlo sa rozmnožuje najmä semenami.

Zber a úprava

Vňať sa zberá na začiatku kvitnutia od mája do sep­tembra a koreň v septembri až októbri alebo na jar v apríli. Zberá sa v rukaviciach, pretože rastlina je jedo­vatá a mlieko sfarbuje ruky aj odev. Koreň sa pred sušením nerozrezáva. Vňať aj koreň sa sušia v dobre prevzdušnenom priestore pri teplote do 35 °C.

Liečivé vlastnosti

Vnútorné užívanie prebieha výhradne len pod dozorom lekára a akákoľvek samoliečba sa zakazuje! V ľudovom liečiteľstve sa mlieko môže používať zvon­ka najmä na pehy, bradavice a otlaky.

Príprava

Šťava zo zlomenej stonky sa nakvapká niekoľkokrát denne na bradavice alebo otlaky. Po rozotretí vatou sa nechá zaschnúť. Tento úkon sa opakuje počas týždňa. Pritom treba dávať pozor, aby sa mlieko nedostalo do očí (poškodzuje rohovku) alebo do úst a neostávalo na rukách (niekedy spôsobuje pľuzgiere a leptá pokožku).

Zaujímavosť

Odvar sa môže použiť na postrekovanie okras­ných rastlín proti voškám a inému hmyzu.