Mesiac zberu

Leuzea šuštivá (Rapotnik požltovitý) Leuzea rhapontica L.
Maral kořen (čes.)

Táto rastlina vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - August.   Zber: Marec - Október.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Trváca rastlina z čeľade astrovitých s dlhým, husto koreňovitým podzemkom, olistenou stonkou vysokou 50 až 180 cm, ukončenou úborom fialových kvetov. Sibírsky endemit, pestovaný na farmaceutické účely. Rastlina vzrastom i kvetom pripomína náš bodliak, ale jednotlivé časti sú mäkké a bez ostňov.

Výskyt

Pochádza zo Sibíra. V Slovensku znáša podmienky veľmi dobre. Je nenáročná na teplo a bez problémov prezimuje. Má rada hlinito - piesočnatú pôdu so slabou kyslou až neutrálnou pôdnou s vyšším obsahom humusu a organických látok.

Zber a úprava

Zbiera sa podzemok s koreňmi. Obsahuje triesloviny, nepatrné množstvo alkaloidov, inulín, vitamín C, karotény a iné látky. S pozbieraných koreňov, ktoré majú špecifický zápach treba odstrániť zvyšky zeminy veľmi krátkym premytím vo vode. Po očistení sa korene sušia voľne v tenkých vrstvách. Používajú sa na prípravu záparu, odvaru a tinktúry.

Liečivé vlastnosti

Podľa literatúry povzbudzuje centrálnu nervovú sústavu, zvyšuje odolnosť organizmu proti záťaži, rozširuje periférne cievy, zlepšuje krvný obeh. Osoží pri fyzickej i psychickej vyčerpanosti, únave, zníženej práceneschopnosti, úpadku síl, pohlavnej impotencii, chronickom alkoholizme atď. Je to dobré afrodiziakum.

Príprava

Užíva sa vo forme tinktúry (15 až 20 kvapák 2-krát cez deň: ráno a napoludnie, aby fáza útlmu nastala večer a v noci- účinok totiž trvá niekoľko hodín). Zápar: 3 lyžice suchých posekaných koreňov zalejeme litrom vriacej vody a necháme vyluhovať aspoň 3 hodiny. Precedéme a užívame jednu lyžicu 3 krát denne pred jedlom.

Zaujímavosť

Rastlina je vo väčších dávkach jedovatá a pri dlhotrvajúcom používaní môže aj vážne škodiť.