Mesiac zberu

Levanduľa úzkolistá Lavandula angustifolia Mill.
Levandule lékařská (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Júl - August.   Zber: Jún - Júl.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Levanduľa je trváci, bohato rozkonárený, 30 - 60cm vysoký poloker. V dolnej časti konárikov vyrastajú krížmo protistojné, sediace, čiarkovité až úzko kopijovité, belavo plstnaté a na kraji podvinuté listy. Horná, holá polovica stoniek je zakončená klasom drobných modrofialových pyskovitých kvetov. Plody sú štyri lesklé tvrdky. Celá rastlina príjemne vonia.

Výskyt

Voľne rastie v Stredozemí. Pre potreby farmácie a kozmetiky sa vyšľachtené odrody vo veľkom pestujú v južnej Európe. U nás sa pestuje najmä v záhradách a často býva aj ozdobou skaliek. Rozmnožuje sa semenami, ale aj vegetatívne delením trsov alebo zelenými odrezkami ešte pred kvitnutím. Nie je veľmi náročná na pôdu, ale je citlivá na mrazy. Aby rastliny bohato kvitli, treba ich každý rok zrezať. Zvyčajne dobre prezimujú na záhone.

Zber a úprava

Za sucha sa ešte pred rozkvitnutím odstrihnú vrchné časti stoniek s kvetmi. Sušia sa zavesené vo zväzkoch v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote nepresahujúcej 35 °C.

Liečivé vlastnosti

Účinné látky, a najmä silica sa využívajú ako upokojujúci prostriedok na centrálnu nervovú sústavu (nespavosť, srdcové ťažkosti, nervozita, závraty), pri tráviacich ťažkostiach, na kašeľ a zníženie krvného tlaku, zvonka na natieranie boľavých miest pri reume, migréne, po úrazoch, zápaloch nervov, na odpudzovanie niektorých druhov hmyzu (vši, blchy, komáre, mole).

Príprava

Na vnútorné použitie sa pripraví z jednej lyžičky drogy a jedného pohára horúcej vody. Môže sa použiť aj v zmesi s medovkou, valeriánou, ľubovníkom, chmeľom a prvosienkou. Tinktúra sa pripravuje ponorením kvitnúcej častí konárikov do liehu. Po vylúhovaní sa používa zvonka ako masážny roztok. Na natieranie po uštipnutí hmyzom a ako kloktadlo sa odporúča aj roztok z 2 g silice v 100 g 90-percentného alkoholu.

Zaujímavosť

Sušené stonky s listami aj kvetmi v plátennom vrecúšku príjemne voňajú v šatníku a upokojujúco pôsobia aj pod vankúšom počas spánku.