Mesiac zberu

Lieska obyčajná Corylus avellana
Líska obecná (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Február - Apríl.   Zber: Jún - Júl.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Lieska je ker z čeľade rastlín lieskovitých. Dorastá do výšky 2 až 8 m. Mladé vetvičky sú červenohnedé a chlpaté. Listy sú vajcovité, striedavé, na konci špicaté, mierne laločnaté pílkovité. Kvety sú jednopohlavné, samčie usporiadanie v 3 až 7 cm dlhých, úzkych jahniatkach, z ktorých vyrastajú žltohnedé kvety. Oriešky vyrastajú po 1 až 5, sú vajcovité, na začiatku žltozelené, neskôr hnedé, ktoré sú uložené v chlpatom obale, ktorý je vzrastený s listami.

Výskyt

Rastie v lesoch a na okrajoch, na hlinitých pôdach, výživných, kyprých, čerstvo vlhkých. Celkovo rastie v takmer celej Európe najmä najsevernejších oblastiach a ďalej na severe Afriky, Kaukaze a v Sýrii.

Zber a úprava

Zbierajú sa poväčšine listy, menej kôra z mladších vetví. Listy sa sušia najrýchlejšie za umelého svetla pri teplote do 40°C.

Liečivé vlastnosti

Pomáha pri liečbe peristaltiky, proti nadúvaniu, močopudne, zastavuje krvácanie, zvonka sa používa do kúpeľa pri ekzémoch a hemoroidoch. Priaznivo vplýva na pokožku, pečene a sliznice. Veľmi výrazne podporuje dobrú krvotvorbu v kostnej dreni, obsahuje vysoký obsah síry, preto zlepšuje látkovú premenu a vylučovanie toxínov pečene. Postrúhané sú vhodné pre cukrovkárov. Účinné sú aj pri neurózach, nervovom a fyzickom vyčerpaní a na upokojenie.

Príprava

Pripravujeme z nich chutný čaj s močopudnými účinkoch. Používa sa aj pri kŕčových žilách, periférnych obehových poruchách, hnisavých ranách a pri hemoroidoch. Pre vnútorné použitie sa lieska pripravuje vo forme nálevu 2 lyžičky drogy na šálku vody, pre vonkajšie použitie vo forme odvaru. Droga pôsobí veľmi mierne, takže nie sú známe žiadne nežiaduce účinky. Lieskové oriešky sú veľmi dobrou pochutinou, obsahuje až 60% tukov.

Zaujímavosť

Lieskový olej sa používa v parfumérii a maliarstve. Z dreveného uhlia liesky sa vyrába strelný prach a kresliace uhlíky.