Mesiac zberu

Ligurček lekársky Levisticum officinale Koch.
Libeček lékařský (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Júl - August.   Zber: Júl - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Trváca bylina z čeľade mrkvovitých, s krátkym hrubým dužinatým podzemkom a voňavými koreňmi. Má prízemnú ružicu listov, 1-2 m vysokú stonku s perovitozloženými listami a bledožlté kvety v širokých okolíkoch. Plody sú žltohnedé dvojnažky. Medonosná.

Výskyt

Darí sa mu v hlbokej, dosť vlhkej a výživnej pôde na polozatienených miestach, najmä v hornatých oblastiach.

Zber a úprava

Zbierame podzemok s koreňmi, prípadne aj vňať, alebo len listy a plody. Sušíme pri teplote do 35°C (silicová droga). Uschovávame dobre uzavreté chránime pred svetlom, vlhkom, hmyzom a myšami.

Liečivé vlastnosti

Podporuje vylučovanie moču, osoží pri nadúvaní (vetroch) a tiež ako odtučňovací prostriedok. Napomáha látkovú premenu, zlepšuje činnosť srdca a krvný obeh. Vnútorne i zvonka sa uplatňuje pri chorobnom potení.

Príprava

Pri potiacich sa nohách pomáha kúpeľ z ligurčekovej vody: Plnú hrsť kvetov zalejeme 500 ml vody a necháme vychladnúť. Pocit plnosti vyvoláte pomocou koreňového elixíru: 1 až 2 korene povaríme spolu s 1 čajovou lyžičkou rasce v ľahkom bielom víne, horúce naplníme do fliaš a 1 týždeň necháme odstáť. Potom pridáme 200 ml alkoholu a 2 polievkové lyžice cukru a na dva týždne postavíme na teplé miesto. Pijeme 1 štamperlík koreňového elixíru denne.

Zaujímavosť

Pri dlhodobej manipulácii s koreňom vzniká pocit nevoľnosti, spojený so závratmi.