Mesiac zberu

Lipa malolistá / veľkolistá Tilia cordata / platyphyllos
Lípa malolistá / velkolistá (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - Júl.   Zber: Jún - Júl.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Lipa je mohutný, vysoký strom. Lipa malolistá sa do­žíva až 600 rokov, lipa veľkolistá je mohutnejšia, ale aj zriedkavejšia a dožíva sa až tisíc rokov. Pre tieto svoje vlastnosti sa lipa stala symbolom Slovanov. Lipy majú dlhostopkaté srdcovíté listy, na lícnej stra­ne čepele tmavozelené, lipa malolistá na rube modrozelené a matné, v uhloch žíl hrdzavo chlpaté. Lipa veľkolistá má listy väčšie, na obidvoch stranách lesk­lo zelené, v uhloch žíl na rube bielo chlpaté. Z pazúch listov vyrastajú dlhé jazykovité listene prirastené k stopke súkvetia obojpohlavných pravidelných päťpočetných žltozelených príjemne voňajúcich kvietkov. Lipa malolistá má na rozkonárenej kvetnej stopke 5 až 12 kvietkov, lipa veľkolistá iba 3 - 5. Plodom je tvrdá nažka. Opadáva spolu s listeňom. Lipa veľkolistá kvitne asi o dva týždne skôr ako lipa malolistá.

Výskyt

Rastú v nížinách aj vo vyšších polohách v zmiešaných lesoch, často na ich okrajoch a na medziach. Vysádzajú sa do stromoradí a parkov. Obidva druhy sa u nás vyskytujú vo viacerých poddruhoch a známe sú aj ich krížence s inými druhmi lipy.

Zber a úprava

Z obidvoch druhov sa zberajú kvety spolu s listeňom v čase plného kvitnutia, keď sú stredné kvety súkvetia rozkvitnuté a okrajové ešte v púčikoch. Pri zbere sa môže preriediť koruna šetrným odstrihnutím menších konárikov, z ktorých sa potom kvety ručne otrhajú. Sušia sa na vzdušnom mieste v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 35 °C.

Liečivé vlastnosti

Lipa je jednou z najpoužívanejších liečivých rastlín u nás. Jej kvety sú súčasťou mnohých čajov a liečivých prípravkov. V medicíne a ľudovom liečiteľstve sa využívajú najmä jej potopudné, močopudné a odhlieňovacie účinky pri chrípkach a iných ochoreniach dýchacích ciest, na zníženie teploty a vykašliavanie, pri močových a obličkových ťažkostiach, na podporu vylučovania žlče, pri nechutenstve, plynatosti a kolikách, zvonka na ošetrenie pleti, do kúpeľa pri neurotic­kých stavoch a na kloktanie ústnej dutiny.

Príprava

Zápar sa pripraví z pol až jednej lyžičky drogy a pohára ho­rúcej vody 10-minútovým lúhovaním. Pije sa 2- až 4-krát denne. Na výplachy a obklady sa pripraví silnej­ší zápar z jednej lyžice drogy a pohára vody dlhším (20- až 30-minútovým) lúhovaním.

Zaujímavosť

V parkoch sa vysádzajú viaceré druhy lipy nevhodné na zber, napríklad lipa americká s veľ­kými, na rube svetlejšími listami a so sediacim kvetným listeňom, alebo lipa plstnatá s listami na rube striebristo plstnatými.