Mesiac zberu

Lipkavec marinkový Galium odoratum L.
Svízel vonný (čes.)

Táto rastlina vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Apríl - Jún.   Zber: Máj - Jún.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Trváca bylina z čeľade marenovitých s tenkým plazivým podzemkom. Má 10-30 cm vysokú priamu štvorhrannú stonku s praslenovitými listami a bielymi kvetmi. Plod je guľatá dvojnažka s háčikovitými štetinkami. Vonia kumarínom. Medonosná.

Výskyt

Rastie hojne v tienistých listnatých, najmä bukových lesoch. Ukazovateľ dobrej pôdy.

Zber a úprava

Zbierame kvitnúcu vňať. Sušíme v tenkých vrstvách bez obracania, pri teplote do 35°C, oddelene kvôli vôni. Schne rýchle. Pred uschovaním zľahka zhrnieme do kôpok. Uschovávame dobre uzavretú a chránime pred svetlom, vlhkom a zápachom.

Liečivé vlastnosti

Osoží pri hystérii, pri chorobách žlčníka, pečene, prípadne aj močových orgánov a pri nepravidelnej menštruácii. Pripravená s bielym vínom (májový nápoj) reguluje trávenie a napomáha látkovú premenu. Zvonka slúži na obklady pri tzv. hluchých vredoch (podporuje hnisanie). Pomáha pri nervovej predráždenosti, prepracovanosti a pri rozličných kŕčoch ako upokojujúci prostriedok, tiež pri búšení srdca, nepravidelnom pulze a pri nespavosti detí a starých ľudí.

Príprava

Droga spolu s listami jahody obyčajnej, ostružiny černicovej i malinovej a medovky lekárskej poskytuje upokojivo pôsobiaci, voňavý a chutný čaj (na zvýšenie účinku sladiť medom).

Zaujímavosť

Rastlina je vnútorne vo väčších dávkach jedovatá (vyvoláva prudké bolesti hlavy) a nebezpečná najmä pre ťarchavé ženy (môže vyvolať potrat). Samostatne nepoužívať.