Mesiac zberu

Lobelka nadutá Lobelia inflata L.
Lobelka nadmutá (čes.)

Táto rastlina je jedovatá.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - August.   Zber: Neuvedený. Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Lobelka nadmutá, ľudovo lobelka, indiánsky tabak. Jednoročná alebo i dvojročná bylina z čeľade lobelkovitých s vláknitým koreňom. Má priamu rozkonárenú stonku, vysokú 10 až 50 cm so striedavými podlhovasto vajcovitými listami a bledomodré dvojpyskovité kvety. Plody sú bruchato naduté mnohosemenné tobolky. Celá rastlina je tuho chlpatá. Obsahuje jedovatú mliečnu šťavu, zápachom pripomínajúcu tabak. Slabo zapácha.

Výskyt

Rastlina pochádza zo Severnej Ameriky a občas sa pestuje aj v botanických záhradách.

Zber a úprava

Zbiera sa čerstvá vňať koncom kvitnutia. Rýchlo schne aj na slnku.

Liečivé vlastnosti

Obsahuje početné toxické alkaloidy (lobelín), kyselinu lobeliovú, fytosterol inflatín, éterický olej, živicu, v semenách i mastný olej a iné látky. Antiastmatikum, spazmolytikum, stimulans dýchacieho centra, vo väčších dávkach emetikum. Droga alebo látky z nej izolované tvoria súčasť viacerých farmaceutických prípravkov, upotrebovaných pri liečbe astmatických záchvatov, a naleptickým účinkom (povzbudzuje mozgové centrá na podporu činnosti srdca, ciev a dýchania). Používa sa aj ako prostriedok na odvykanie od fajčenia.

Zaujímavosť

Jedovatá rastlina. Otrava môže mať za následok ochrnutie dýchacieho centra a smrť zadusením. Dreviny z rodu lobelky dosahujú na niektorých afrických lokalitách výšku až 8m.